Dzisiaj, 22 października ok. południa z portu Vlissingen (Flushing), w południowo-zachodniej części Holandii, wyruszył transport suwnicy bramowej dla Bilfinger Mars Offshore. Prawie 120-metrowy dźwig, wyprodukowany w Holandii, wykorzystywany będzie w końcowych etapach produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych na Ostrowie Brdowskim.
Suwnica będzie wykorzystywana do stawiania gotowych elementów fundamentów morskich elektrowni wiatrowych i wprowadzania ich na barki, którymi będą transportowane do klienta.
Przypłynie do Szczecina w ośmiu częściach, których waga wynosić będzie od 80-340 t, przy całkowitym ciężarze ok. 1500 ton. Po zmontowaniu będzie wysoki na ok. 120 m, ze zdolnością udźwigu do 1400 ton.
Transport odbywa się specjalnym statkiem do przewozu elementów wielkogabarytowych (DWT 10608 t) - Combi Dock III, którego zawinięcie zaplanowane jest na godziny przedpołudniowe w sobotę, 24 października. Statek o długości 154 m, szerokość 25 m i zdolności zanurzenia 6,6 m, będzie cumował przy Nabrzeżu Kaszubskim wyspy Ostrów Brdowski. Obsługą agencyjną statku podczas jego pobytu w polskim porcie oraz asystą przy wyładunku zajmuje się MAG (Morska Agencja Gdynia).
Co ciekawe, częściowo wyposażony kadłub statku Combi Dock III zbudowała, na pochylni byłej Stoczni Gdańsk, stocznia Crist, która była współ-inicjatorem i początkowym mniejszościowym udziałowcem projektu budowy fabryki fundamentów morskich wież wiatrowych w Szczecinie (obecnie akcjonariuszami spółki Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o. są: ze strony niemieckiego koncernu Bilfinger - Bilfinger Marine & Offshore Systems (62,5 proc.) oraz ze strony polskiej Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS (37,5 proc.), który ma udziały w stoczni Crist).
Kadłub Combi Dock III powstał w Gdańsku dla niemieckiej stoczni Lloyd Werft Bremerhaven GmbH, która go doko ńczyła, wyposażyła i przekazała do eksploatacji.
Elementy suwnicy będą rozładowywane i składowane na placach składowych terenu fabryki. Rozładunek poszczególnych części dźwigu potrwa kilka godzin, natomiast zakończenie montażu suwnicy przewidywane jest na grudzień br. Zespół ekipy monterów będzie liczył ok. 20 osób, a montaż wymagał będzie m.in. dwóch dźwigów (400 i 600 t udźwigu).
Od tej pory suwnica będzie najwyższym elementem architektonicznym w Szczecinie, widocznym z wielu miejsc miasta.
PBS, AL, rel (Bilfinger Mars Offshore)
Ps. Tylko po co "yuppi9" ten twój komentarz ? Z nudów ?
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.