Offshore

Przyszła konkurencyjność i bezpieczeństwo Europy zależą od przystępnego cenowo, bezpiecznego i czystego systemu energetycznego - z morską energią wiatrową jako ważnym fundamentem. Oszczędności na zakupie paliw kopalnych związane z tym, że do europejskiego systemu energetycznego wejdzie morska energetyka wiatrowa, są rzędu 70 mld euro do 2040 roku, Przekłada się to na 30 proc. spadek cen elektryczności w Europie do 2040 roku zwiększając tym samym niezależność energetyczną UE - napisał w swoim najnowszym raporcie Ørsted.

Jak jednak podkreśla duński operator offshore, branża stoi w obliczu bezprecedensowych przeciwności, grożących stagnacją, o ile nie zostaną podjęte pilne działania. Oprócz analizy wyzwań branżowych, Ørsted przedstawia propozycję planu „Offshore Wind Deal”. Jego celem jest przywrócenie dynamiki inwestycyjnej w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Podczas tegorocznej konferencji WindEurope swoją premierę miał najnowszy raport firmy Ørsted pt. „Morska energetyka wiatrowa na rozdrożu , który stanowi odpowiedź na gwałtowne pogorszenie warunków inwestycyjnych w europejskim sektorze offshore.

Autorzy dokumenty zwracają uwagę, m.in. na rosnące koszty kapitałowe, brak przejrzystych zasad przetargów oraz niepewność regulacyjną prowadzącą do opóźnień i wycofywania się inwestorów z wielu projektów. W różnych krajach przetargi na budowę farm wiatrowych często odbywają się na odmiennych zasadach, co utrudnia firmom planowanie i podejmowanie decyzji inwestycyjnych. To wszystko może poważnie zagrozić realizacji celów klimatycznych i bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej.

Offshore Wind Deal – szansa dla offshore w Europie

Ørsted, globalny lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, proponuje „Offshore Wind Deal”, czyli zawarcie wspólnego zobowiązania polityków i przemysłu na rzecz odbudowy dynamiki rozwoju sektora offshore w Europie. Zaproponowany plan naprawczy zakłada:

• uruchamianie co roku – w latach 2031–2040 – przetargów na budowę farm wiatrowych o mocy co najmniej 10 GW, w formule gwarantującej inwestorom stabilność finansową (tzw. kontrakty różnicowe - CfD);
• dodatkowe 5 GW mocy powinno być realizowane na rynkowych warunkach;
• ujednolicenie zasad przetargów i zapewnienie przewidywalnych warunków inwestycyjnych we wszystkich państwach członkowskich, tak aby firmy mogły planować rozwój w dłuższej perspektywie;
• ścisłą współpracę między państwami w zakresie wyznaczania lokalizacji dla nowych farm oraz rozwoju infrastruktury przesyłowej, co pozwoli efektywnie włączać nową energię do systemów elektroenergetycznych.

Według analiz przedstawionych w raporcie, realizacja tego planu mogłaby przynieść wymierne korzyści dla europejskiej gospodarki i społeczeństwa. Oszczędności na zakupie paliw kopalnych związane tym, że do europejskiego systemu energetycznego wejdzie morska energetyka wiatrowa, są rzędu 70 mld euro do 2040 roku. Przekłada się to na 30 proc. spadek cen elektryczności w Europie do 2040 roku zwiększając tym samym niezależność energetyczną Unii Europejskiej. Dzięki temu możliwe będzie również ograniczenie emisji CO₂ o około 15 proc. względem obecnego poziomu w UE.

To ważny krok w kierunku realizacji celów klimatycznych wyznaczonych na lata 2040 i 2050. Plan przyczyni się także do wygenerowania i zabezpieczenia setek tysięcy miejsc pracy w całej Europie – zwłaszcza w regionach nadmorskich, które mogą stać się centrami transformacji energetycznej.

Głos Polski w europejskiej debacie

W konferencji uczestniczyła Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska, która wzięła udział w panelu dyskusyjnych „Wzmocnienie i rozbudowa europejskiego łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej. Jak Polska, Dania i Norwegia mogą współpracować, aby zbudować konkurencyjny i odporny europejski łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej, zapewniając jednocześnie mocne strony regionalne?”.

Komentując kluczowe wnioski raportu, podkreśliła znaczenie stabilności regulacyjnej i przewidywalności inwestycyjnej – szczególnie z perspektywy krajów, które dopiero budują swój potencjał branży offshore:

- Ta przewidywalność jest niesamowicie istotna nie tylko dla inwestorów, ale również dla dostawców, którzy mogą w zrównoważony sposób inwestować w nowe fabryki, oraz dla instytucji finansowych, które widząc potencjalny zwrot z inwestycji decydują się na finansowanie projektów offshore. Koszt kapitału w wysoko kapitałochłonnych branżach jak morska energetyka wiatrowa ma ogromne znaczenie. Dla zobrazowania - obniżając średni ważony koszt kapitału (WACC) o około 2 punkty procentowe, kontrakty CfD zmniejszają koszt energii elektrycznej (LCoE) o około 15 proc. – komentuje Agata Staniewska Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska.

Realizacja założeń przedstawionych w raporcie może stanowić punkt zwrotny dla europejskiej energetyki. To moment, w którym wspólne decyzje polityczne i odpowiedzialne działania branży zdecydują o tym, czy Europa utrzyma pozycję globalnego lidera w transformacji energetycznej. Branża offshore ma potencjał, by stać się jej fundamentem – o ile już dziś zostaną stworzone warunki sprzyjające jej rozwojowi.

Pełny raport do pobrania 

O WindEurope

Konferencja WindEurope to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych poświęconych energetyce wiatrowej w Europie. Tegoroczna edycja, odbywająca się w dniach 8-10 kwietnia 2025 roku w Kopenhadze, była kolejnym spotkaniem liderów sektora, decydentów politycznych oraz ekspertów z całego świata. Konferencja zgromadziła ponad 15 tys. profesjonalistów oraz 500 wystawców, oferując ponad 70 sesji tematycznych z udziałem ponad 350 prelegentów.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Skalujmy, elektryfikujmy, dostarczajmy” podkreślając kluczowe priorytety sektora - rozbudowę łańcucha dostaw, elektryfikację różnych gałęzi gospodarki oraz skuteczną realizację projektów wiatrowych. WindEurope stanowi platformę wymiany wiedzy, prezentacji najnowszych technologii oraz nawiązywania współpracy między liderami rynku, decydentami politycznymi i ekspertami z dziedziny energetyki wiatrowej.

O Ørsted

Wizją Ørsted jest świat oparty przede wszystkim o odnawialne źródła energii. Wywodzący się z Danii koncern jest dziś obecny na kilkunastu rynkach, poczynając od Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przez kraje europejskie, a kończąc na Azji. Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Ørsted, na którym firma działa już 11 lat, zatrudniając obecnie 800 osób (blisko 8 tys. na całym świecie).

Realizacja Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy do 2,5 GW w polskiej części Morza Bałtyckiego wpisuje się w ambicję firmy osiągnięcia 30 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ørsted, który ma ponad 30-letnie doświadczenie w realizacji i rozwijaniu morskich farm wiatrowych, dysponuje obecnie ponad 15 GW mocy zainstalowanej w tej technologii na całym świecie.

Oprócz morskich farm wiatrowych, firma rozwija, buduje i obsługuje lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza produkty energetyczne swoim klientom. Uznano nas za najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie w indeksie Corporate Knights 2025, który gromadzi 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie. Znajdujemy się także na liście CDP Climate Change A jako światowy lider w zakresie działań na rzecz klimatu.

LEW/rel (Ørsted)

1 1 1 1
 
+3 Naprawdę chory jest ten świat. Czy znowu usuniecie i zablokujecie komentarze ?
Normalny człowiek ukrywa wydatki na swoje fanaberie, a tutaj chwalą się ogromnymi wydatkami na zapewnienie energii na zaledwie 24 godziny tak jakby nie było sytuacji, gdy fotowoltaika i wiatraki.nie produkują energii przez kilka do kilkunastu dni. Ponadto za te fanaberie zapłaci klient , a nie dostawca ponieważ jak wiadomo nie ma darmowych obiadów
11 kwiecień 2025 : 09:57 rybackinowy | Zgłoś
+3 Więcej o tym : Krajowy plan energetyczny to katastrofa! Prof. Władysław Mielczarski w "Rozmowie Niekontrolowanej"
youtube.com/watch?v=5Q9rmamgIa0
11 kwiecień 2025 : 09:58 rybackinowy | Zgłoś
+3 Czy w trakcie spotkań, które odbywają się z mieszkańcami miejscowości nadmorskich informowani są oni o działaniach jakie podejmowane są przez przedstawicieli biznesu energetycznego wobec niezależnych dziennikarzy o których mowa jest w tym filmie?
youtube.com/watch?v=4IbsCayCrao
11 kwiecień 2025 : 09:59 rybackinowy | Zgłoś
0 Dr Wójcik: Wpływ CO2 na wzrost temperatury? Nie zostało przeprowadzone żadne potwierdzające badanie
youtube.com/watch?v=LGsxw1cnkTA
11 kwiecień 2025 : 10:00 rybackinowy | Zgłoś
+3 Czy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska lub Morski Instytut Rybacki albo urzędnicy szczebla centralnego odniosą się do problemów opisanych w fundamentalnym opracowaniu trzech norweskich naukowców ?
"Istnieje kilka niepokojących problemów środowiskowych związanych z energią wiatrową, które z jakiegoś powodu trudno jest poruszyć w debacie. W przypadku rybołówstwa, główną przyczyną emisji mikroplastiku są turbiny wiatrowe. Łopaty wirnika z czasem ulegają zużyciu, zwłaszcza te znajdujące się na morzu, gdzie są narażone na działanie silnych wiatrów, słonej wody i sztormów. Cząsteczki powstałe w wyniku erozji łopat wirnika przedostają się do środowiska naturalnego i naszych wód. Ostrza wykonane są m.in. z żywicy epoksydowej, która zawiera aż do jednej trzeciej bisfenolu A, który jest niezwykle niebezpieczną substancją i bardzo trudną do rozłożenia. Jeden kilogram wystarczy, aby zanieczyścić 10 miliardów litrów wody."

Publikacja dostępna jest po wpisaniu w wyszukiwarkę następującej frazy :

Leading Edge erosion and pollution from wind turbine blades autorstwa Asbjørna Solberga, Bård-Einara Rimereita i Jana Erika Weia.
11 kwiecień 2025 : 10:01 rybackinowy | Zgłoś
+3 Nie brakuje mu odwagi
Twórca przedsiębiorstwa In Post Rafał Brzoska :
"Zielony Ład jest samobójstwem dla Polski "
Symptomatyczne jest to, że powołany przez Donalda Tuska do deregulacji gospodarki Rafał Brzoska wypowiedział te słowa nazajutrz po przyjęciu przez rząd nowelizacji ustawy wiatrakowej .

youtube.com/watch?v=tnSsevPPnWA
11 kwiecień 2025 : 10:02 rybackinowy | Zgłoś
+3 Co Rafał Brzoska, ekonomista po Akademii Ekonomicznej może o tym wiedzieć ? "Ministra" po marketingu i zarządzaniu mówi dokładnie coś wręcz przeciwnego :
Zielińska : morskie farmy wiatrowe będą kręgosłupem polskiej transformacji energetycznej


gospodarkamorska.pl/zielinska-morskie-farmy-wiatrowe-beda-kregoslupem-polskiej-transformacji-energetycznej-83998
11 kwiecień 2025 : 10:04 rybackinowy | Zgłoś
+3 Były prezes Energa nie tylko o kosztach Zielonego Ładu : 2400 miliardów euro do 2050 r. Tyle Polska ma wydać na Zielony Ład. To są tylko ostrożne szacunki!
youtube.com/watch?v=4E4x9T7-qiE
11 kwiecień 2025 : 10:05 rybackinowy | Zgłoś
+3 Były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miażdży Zielony Ład Prof. Maciej Chorowski: Zielony Ład to system dogmatyczno-religijny, niebezpieczny dla polskiej gospodarki
youtube.com/watch?v=ArRXax_KaXY
11 kwiecień 2025 : 10:07 rybackinowy | Zgłoś
+3 Farma wiatrowa na Bałtyku (Baltica 2) będzie nieopłacalna | Prof. Ziemowit Malecha: Nigdy się nie zwróci .
youtube.com/watch?v=xzxPqX-V8kY
11 kwiecień 2025 : 10:08 rybackinowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7175 3.7927
EUR 4.2291 4.3145
CHF 4.4993 4.5901
GBP 4.9492 5.0492