„Bałtyk. Morze zielonej energii” to tytuł pierwszej w Polsce wystawy o morskiej energetyce wiatrowej. Ekspozycja została otwarta we wtorek w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Wśród gości, którzy wzięli udział w inauguracji tego przedsięwzięcia byli m.in. ambasador Norwegii Øystein Bø, senator RP Kazimierz Kleina, członkini Zarządu Polenergia S.A. Iwona Sierżęga, prezes Zarządu Equinor w Polsce Michał Jerzy Kołodziejczyk. Na wydarzenie zaproszeni zostali także przedstawiciele Urzędu Morskiego, lokalnego samorządu oraz firm i organizacji z branży offshore wind.
– Dziękuje za to, że ta wystawa mogła zostać zaprezentowana. To szalenie ważna inicjatywa edukacyjna, która odpowiada nam na pytanie, czym jest energia wiatrowa na morzu. Ludzie z branży mają wiedzę na ten temat, ale zwykli obywatele nie zawsze ją posiadają. Ważne jest, aby te aspekty zostały im przybliżone. Inną korzyścią, która może płynąć z tego przedsięwzięcia jest przyciągnięcie uwagi młodych ludzi na ten sektor gospodarki i być może przekonanie ich o edukacji w tym kierunku – mówił ambasador Norwegii Øystein Bø.
O pozytywnych aspektach nawiązania współpracy z firmami Euinor i Polenergia mówił dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
– Cieszymy się z nawiązania tej współpracy oraz z tego, że możemy zaprezentować tę wyjątkową ekspozycję, która dla nas z wielu względów jest bardzo ważna. Przede wszystkim dlatego, że prezentujemy transformację energetyczną, mówimy o czystej, zielonej energii. Pokazujemy teraźniejszość, to co dzieje się aktualnie w Polsce oraz to, co za chwilę stanie się rzeczywistością. Dzięki temu możemy włączyć się do dyskusji o odnawialnych źródłach energii, uczestniczyć w tym co się aktualnie dzieje. Wystawa daje ponadto ogromny potencjał edukacyjny, który razem z naszymi partnerami chcielibyśmy wykorzystać – mówił dr Marcin Westphal.
- Polenergia jest największą polską prywatną grupą energetyczną. Sercem naszego biznesu są odnawialne źródła energii. Nasze farmy wiatrowe na lądzie i farmy fotowoltaiczne osiągnęły już 574 MW mocy. Wczoraj w Strzelinie koło Słupska uruchomiliśmy naszą największą farmę fotowoltaiczną o mocy 45 MW. To co przed nami to morskie projekty farm wiatrowych i tak, jak powiedział pan ambasador – my o tych projektach już wiemy sporo, bo pracujemy przy nich od lat. Jednak jako odpowiedzialny biznes chcemy przybliżyć ten sektor lokalnej społeczności. Zależy nam, aby pokazać, jak działają morskie farmy wiatrowe i jakie przynoszą one korzyści – mówiła Iwona Sierżęga, członkini Zarządu Polenergia S.A.
Na pytanie o local content, przedstawicielka Polenergia odpowiedziała, że jest on obecny już teraz, jednak, na korzyści dla całego regionu należy patrzeć przede wszystkim w perspektywie kolejnych 20-30 lat.
– Morskie farmy wiatrowe to ogromna szansa dla całego regionu, dla młodych ludzi, dla przyszłych inżynierów. To nie jest tylko czas budowy, to przede wszystkim kolejne dekady funkcjonowania morskich farm wiatrowych – mówiła Iwona Sierżęga.
W podobnym tonie wypowiadał się Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Zarządu Equinor w Polsce.
– „Bałtyk. Morze zielonej energii” – ten tytuł bardzo dobrze odzwierciedla temat prezentowanej wystawy. Morska energetyka wiatrowa to rodzący się w Polsce nowy obszar działalności, branża, która zasili polskie domy nie tylko w zieloną energię, ale także stworzy nowe miejsca pracy, a przede wszystkim zwiększy konkurencyjność polskiej gospodarki – mówił prezes Kołodziejczyk. – Morska energetyka wiatrowa to także energetyka wolności, bo daje Polsce możliwości wykorzystania potencjału Bałtyku – mówił.
Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” ilustruje proces powstawanie wiatru, ale też przybliża historię jego wykorzystywania i ogromny potencjał Morza Bałtyckiego dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
Na zwiedzających czekają liczne atrakcje – zarówno dla dzieci jak i dorosłych, zaś sercem ekspozycji jest interaktywna makieta, która w wyjątkowy sposób pokazuje etapy powstawania morskich farm wiatrowych.
W przestrzeni wystawy wydzielono także strefę edukacyjną, w której będą odbywały się warsztaty i prelekcje prowadzone zarówno przez edukatorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, jak również przez inwestorów.
Equinor i Polenergia rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3000 MW. Farmy Bałtyk zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
Najbardziej zaawansowane projekty – Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW – są na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę. W tym roku planowane jest podjęcie prac przygotowawczych w części lądowej oraz rozpoczęcie budowy bazy serwisowej w Łebie.
REL/LEW
Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl