W Senacie 6 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Morskiego Zespołu Parlamentarnego nt. stanu zaawansowania projektów inwestycji wiatrowych na morzu. Zdaniem przewodniczącego Zespołu senatora Kazimierza Kleiny koordynacja prac nad tymi projektami między resortami infrastruktury i klimatu, uproszczenie procedur w uzyskiwaniu pozwoleń na prowadzenie inwestycji i przygotowanie 3 portów serwisowych w Ustce, Łebie i Władysławowie może usprawnić proces budowy morskich farm wiatrowych.
Senator Kleina podkreślił, że energetyka wiatrowa na morzu to największy projekt związany z transformacją energetyczną naszego kraju. Dodał, że projekt jest zaawansowany - realizowane są inwestycje w portach serwisowych oraz inwestycje związane z budową sieci przesyłowych.
Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka poinformował o harmonogramie prac związanych z realizacją farm wiatrowych na morzu. Zaznaczył, że ze spotkań z inwestorami wynika, że nie jest zagrożony poziom uzyskania z tych farm 6 gigawatów do 2030 r., mimo, problemów z łańcuchem dostaw spowodowanych wojną w Ukrainie.
Poinformował, że decyzja o wsparciu budowy 1 farmy wiatrowej już została podjęta, dla czterech kolejnych zostaną podjęte w tym roku, a dla dwóch ostatnich - w 2026 r. Eksploatacja pierwszej farmy wiatrowej jest przewidywana w 2026 r. , kolejnej w 2027 r., w 2028 r - dwóch lub trzech, w 2029 r. - dwóch lub trzech i ostatnia ma powstać w 2030 r.
Poinformował także, że ma zostać uruchomiony port instalacyjny Port-Orlen, a kolejne porty serwisowe w Łebie, Ustce i Władysławowie. Minister poinformował także o ambitnych planach - by do 2040 r. osiągnąć z elektrowni wiatrowych na morzu 18 gigawatów.
Poniżej szersza relacja z posiedzenia Morskiego Zespołu Parlamentarnego z 6 marca br.
Rertransmisja video z całego przebiegu posiedzenia dostępna jest tutaj.
W dniu 6 marca 2024 r. w gmachu Senatu odbyło się posiedzenie Morskiego Zespołu Parlamentarnego dotyczące informacji o stanie przygotowań do pierwszej fazy uruchomienia morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
Otwierając posiedzenie, przewodniczący zespołu, Pan Senator Kazimierz Kleina powitał zgromadzonych gości i podziękował za ich zainteresowanie oraz wspieranie morskiej energetyki wiatrowej, która obecnie jest najważniejszym i największym projektem energetycznym w Polsce.
Podczas posiedzenia udział w dyskusji wzięli zarówno członkowie zespołu jak i strona rządowa, reprezentowana przez Miłosza Motykę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Łukasza Tomaszewskiego, dyrektora Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Annę Latuszek, zastępcę dyrektora Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Agatę Święcką, naczelnik wydziału, w Departamencie Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Michała Łęskiego, zastępcę dyrektora Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a także przedstawicieli branży energetycznej w Polsce - Macieja Stryjeckiego, prezesa zarządu Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, menadżera odpowiedzialnego za rozwój pierwszych projektów morskich farm wiatrowych oraz Janusza Gajowieckiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Senator Kazimierz Kleina podkreślił, że projekt morskich farm wiatrowych jest ogromnym wyzwaniem dla rządu, ale również dla mieszkańców regionów nadmorskich. Inwestycja ta wymaga współpracy i zaangażowania wszystkich stron a jednocześnie daje możliwość wyraźnego wzrostu poziomu gospodarczego Polski, jak też bezpieczeństwa i niezależności energetycznej naszego kraju.
Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na wstępie podziękował za możliwość udziału w posiedzeniu oraz przedstawienia stanu przygotowań projektów morskich farm wiatrowych. Podkreślił, że zależy mu na tym, aby wokół projektu farm wiatrowych w przestrzeni publicznej nie narosły błędne wyobrażenia. W imieniu strony rządowej zadeklarował, że jest pełna gotowość na konsultacje zarówno ze stroną społeczną jak i parlamentarzystami oraz samorządowcami.
Minister poinformował, że ze spotkań z inwestorami wynika, iż stan realizacji projektu pierwszej fazy uruchomienia morskich farm wiatrowych nie jest zagrożony i pomimo, że sytuacja geopolityczna Europy jest trudna a wciąż trwająca wojna na Ukrainie jest dodatkowym czynnikiem obciążającym przebieg inwestycji to poziom uzyskania z morskich farm wiatrowych 6 gigawatów do 2030 roku jest realny do osiągnięcia.
W 2026 roku planowane jest uruchomienie pierwszej farmy. Podstawą sprawnej realizacji inwestycji jest jej monitorowanie przez inwestorów i zgłaszanie stronie rządowej wszelkich sytuacji obarczonych ryzykiem.
Inwestycja uruchomienia morskich farm wiatrowych będzie finansowana z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Do końca czerwca br. rząd przekaże do Komisji Europejskiej pełny, zaktualizowany Krajowy plan w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK). Dokument ten zawierać będzie aktualną ocenę możliwego wkładu Polski w realizację unijnych celów klimatyczno-energetycznych na 2030 r.
Minister zadeklarował również, że zostaną zintensyfikowane prace legislacyjne tak, aby możliwie maksymalnie uprościć procedury uzyskania pozwoleń na prowadzenie inwestycji uruchomienia morskich farm wiatrowych.
Maciej Stryjecki, prezes zarządu Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, przedstawiciel inwestorów potwierdził, że pierwsza faza uruchomienia morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim nie jest zagrożona fiaskiem. Jest to wiarygodny i realny etap projektu. Natomiast pewne wątpliwości mogą dotyczyć realizacji kolejnych etapów budowy morskich farm wiatrowych. Maciej Stryjecki podkreślił konieczność zaawansowanych prac rządu w zakresie legislacji i takiego ujednolicenia przepisów, aby były one czytelne dla polskich przedsiębiorców.
Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zwrócił uwagę, że polskie firmy, które potencjalnie mogłyby włączyć się w proces realizacji budowy morskich farm wiatrowych nie radzą sobie z tak potężną inwestycją i aby zaangażować je w prace, potrzebne jest wsparcie rządu. Ponadto zarówno rząd jak i lokalne urzędy morskie powinny podjąć realną współpracę i także zaangażować się w promocję polskich inwestorów.
Szczególnie należy wyjść naprzeciw małym firmom, które potencjalnie mogłyby włączyć się w plan łańcucha dostaw (local content) dla realizacji inwestycji.
Eksperci zaznaczyli, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ale przede wszystkim do powstania nowych miejsc pracy.
Senator Kazimierz Kleina zaapelował, aby przy budowie morskich farm wiatrowych oprzeć się na wsparciu polskich, także mniejszych, lokalnych firm i lokalnych samorządów. W tym obszarze konieczne jest wsparcie rządu.
W dalszej części posiedzenia głos zabrała Agata Święcka, naczelnik wydziału w Departamencie Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, która zapewniła, że trwają intensywne prace dotyczące przygotowań rozporządzeń regulujących realny przebieg wykonania kolejnych faz inwestycji. Naczelnik zapewniła, że sprawy legislacyjne są w toku i nie ma w tym zakresie żadnych kwestii, które mogłyby wpłynąć na opóźnienie wejścia w życie regulacji.
Podsumowując spotkanie, przewodniczący zespołu Pan Senator Kazimierz Kleina podziękował za udział i merytoryczną dyskusję przedstawicielom Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ekspertom, senatorom i posłom.
Senator podkreślił konieczność koordynacji prac nad inwestycjami między resortami infrastruktury i klimatu, uproszczenia procedur w uzyskiwaniu pozwoleń na ich prowadzenie i przygotowanie 3 portów serwisowych w Ustce, Łebie i Władysławowie, co w rezultacie może usprawnić proces budowy morskich farm wiatrowych.
Ponadto senator zadeklarował, że na kolejne posiedzenie Morskiego Zespołu Parlamentarnego zostanie zaproszony Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
rel (Senat RP)