Offshore

Orlen Neptun ogłosił postępowania, dotyczące wynajmu ciężkiego sprzętu logistycznego dla budowanego w Świnoujściu Terminala Instalacyjnego morskich farm wiatrowych oraz przeprowadzenia szkoleń dla przyszłych pracowników tego obiektu. W obu przypadkach planowane jest zawarcie umów ramowych.

Jak wynika z opublikowanych przez Orlen Neptun zapytań, zarówno w zakresie dotyczącym wynajmu ciężkiego sprzętu logistycznego, jak również kursów zawodowych dla podstawowych pracowników Terminala Instalacyjnego, oferty informacyjne można składać do 12 lutego tego roku.

Orlen Neptun przypomniał w ogłoszeniach, że Terminal Instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstaje w porcie Świnoujście i po zakończeniu prac „ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie”. Jak zaznaczono w informacji, nabrzeża i place składowe obiektu mają umożliwiać m.in. transport i montaż turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych.

"Terminal w Świnoujściu będzie wspierał realizację projektów inwestycyjnych Grupy Orlen oraz innych deweloperów na Bałtyku" - podkreśliła w ogłoszeniach spółka, która realizuje inwestycję.

Orlen Neptun zapowiedział, że „planuje zawarcie umowy ramowej z firmą świadczącą usługi w zakresie przeprowadzenia kursów szkoleniowych dla przyszłych pracowników Terminala Instalacyjnego”. Jak wyjaśniono, chodzi m.in. o szkolenia operatorów wózków widłowych, podnośników, a także lukowych i cumownik oraz w zakresie sztauowania i mocowania ładunków w kontenerach oraz pracy na wysokości.

Spółka zaznaczyła, że planuje zawarcie umowy ramowej także z firmą świadczącą usługi w zakresie wynajmu sprzętu logistycznego wraz z obsługą, służącego do prowadzenia instalacji wież oraz rozładunku i transportu komponentów turbin wiatrowych na terenie Terminala Instalacyjnego, w tym żurawi gąsienicowych i platform wieloosiowych, jak również w zakresie innych usług, np. załadunku i rozładunku oraz nadzoru nad operacjami dźwigowymi i transportowymi.

W ostatnim czasie Orlen Neptun informował, że prace przy budowie Terminala Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiegają zgodnie z planem, a inwestycja zostanie uruchomiona na początku 2025 r.

Lądowa część obiektu, gdzie będą przeładowywane i składowane kluczowe elementy morskich turbin wiatrowych, jak wieże, łopaty i gondole, powstaje na terenie prawie 20 ha, przy czym terminal będzie w stanie przyjmować też morskie stacje transformatorowe, ważące nawet 24000 ton.

Według Orlen Neptun, Terminal Instalacyjny docelowo będzie zatrudniał około 100 pracowników, a część z nich stanowić będą absolwenci Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu, którzy już rozpoczęli szkolenia prowadzone przez specjalistów spółki.

Jak informuje Orlen, morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy blisko 1,2 GW zlokalizowana będzie 23 km od wybrzeża Bałtyku rozpocznie produkcję w 2026 r. i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. Całkowity budżet projektu szacowany jest na ok. 4,73 mld euro.

Niedawno Orlen podał, że morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal wyłącznie z surowca z recyklingu w piecach hutniczych zasilanych energią odnawialną.

W piątek Orlen ogłosił, że w Łebie rozpoczęła się budowa bazy serwisowej do obsługi morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Baza, na terenie której znajdą się m.in. magazyny części zamiennych i warsztat, zostanie oddana w 2025 r. i będzie obsługiwała farmę wiatrową co najmniej przez 25 lat. 

Michał Budkiewicz

Rys. Orlen Neptun

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter