Offshore

Spółka Orlen Neptun rozpoczęła pierwsze w Polsce szkolenie dla zainteresowanych pracą w terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Terminal instalacyjny Grupy Orlen ma być otwarty w 2025 r.

Orlen Neptun rozpoczął pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych - informuje spółka odpowiedzialna w ramach Grupy Orlen za rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Według Orlen Neptun, uruchomienie szkoleń w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu to część większego projektu edukacyjnego tej spółki, a "celem Centrum Kompetencji Polskiego Offshore, którego sygnatariuszem poza szkołą w Świnoujściu jest m.in. Politechnika Morska w Szczecinie będzie przygotowanie kadr do obsługi inwestycji związanych morską energetyką wiatrową".

Prezes Orlen Neptun Robert Nowicki zwrócił uwagę, że wraz z dynamicznym rozwojem inwestycji z segmencie offshore wind w Polsce, dużym wyzwaniem stało się znalezienie odpowiednio wykfalifikowanych pracowników, którzy mogliby realizować tego typu projekty - dotyczy to także obsługi terminalu instalacyjnego, który spółka buduje w Świnoujściu.

Szukając optymalnych rozwiązań postanowiliśmy, że najlepszym wyjściem będzie uruchomienie własnego szkolenia. Jestem wdzięczny dyrekcji Zespołu Szkół Morskich, że zdecydowała się współpracować z nami w tej sprawie – powiedział Nowicki, cytowany w informacji Orlen Neptun.

W bezpłatnym szkoleniu biorą udział uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu na kierunku technik logistyk. Zajęcia prowadzone m.in. przez specjalistów Orlen Neptun potrwają do końca roku szkolnego. W ramach cotygodniowych wykładów - jak wyjaśnia spółka Grupy Orlen - poruszane będą kwestie dotyczące prac przeładunkowych, logistyki projektów offshore wind oraz obsługi ładunków ciężkich i ponadgabarytowych w obrocie portowo-morskim.

Orlen Neptun deklaruje, że po zakończeniu szkoleń, kilkunastu najlepszych uczniów zostanie zatrudnionych przez spółkę. Na początku ich praca koncentrować się będzie na pogłębianiu wiedzy i umiejętności - zapowiada spółka.

Podkreśla, że "poprzez specjalistyczne kursy oraz praktyki, zarówno w Polsce jak i zagranicą, młodzi pracownicy zostaną w pełni przygotowani do efektywnej pracy na terminalu instalacyjnym w takich zawodach jak: kierownik logistyk, sztauer, operator żurawia, czy lifting supervisor - osoba nadzorująca proces podnoszenia konstrukcji".

Dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu Marzena Gańcza wskazała, że szkolenia pozwolą uczniom "zdobyć unikalne umiejętności i kwalifikacje przydatne w pracy w nowy dziale gospodarki morskiej, jakim jest offshore wind".

Dzięki tym szkoleniom, nasi absolwenci jako pierwsi w Polsce uzyskają kompetencje, by podjąć ciekawą, dobrze płatną pracę w terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych, który powstaje w sąsiedztwie szkoły – podkreśliła Gańcza.

Jak informuje Orlen Neptun, terminal instalacyjny w Świnoujściu zostanie otwarty w 2025 r. i "będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie".

Terminal został tak zaprojektowany, aby mógł przyjmować wszystkie, nawet największe statki typu: jack-up i heavy lift przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok 15 MW - zaznaczyła spółka.

Według Orlen Neptun, "terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Bałtyku". Spółka wskazała, że "w przyszłości, z uwagi na korzystną lokalizację, port w Świnoujściu będzie mógł obsługiwać nie tylko polskie inwestycje, ale również te prowadzone na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich".

W ramach Grupy Orlen realizowany jest obecnie projekt farmy wiatrowej Baltic Power, którą spółka ta buduje wspólnie z kanadyjskim Northland Power - farma o mocy 1,2 GW powstaje na Bałtyku ok. 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, i ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w 2026 r. Grupa Orlen ma ponad 51 proc. udziałów w Baltic Power. Niedawno koncern otrzymał ostateczną decyzję Ministra Infrastruktury o przyznaniu pięciu nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku.

Zgodnie ze zaktualizowaną strategią Grupy Orlen do 2030 r., w tym czasie inwestycje mają wynieść tam ponad 320 mld zł, z czego ok. 120 mld zł przeznaczone zostanie na energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność i zielony wodór. 

Autor: Michał Budkiewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0629 4.1449
EUR 4.3008 4.3876
CHF 4.5976 4.6904
GBP 5.1639 5.2683

Newsletter