Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie zdobędą bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych. Rusza pierwszy projekt szkoleniowy zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wart ponad 1 milion złotych.
To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników w sektorze wiatrowym. Projekt „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie!” otwiera młodym ludziom ścieżkę kariery w najbardziej perspektywicznej obecnie branży energetyki wiatrowej.
W związku z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej pojawia się zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników, m.in. techników oraz instalatorów turbin wiatrowych. Firmy w Polsce i na całym świecie poszukują pracowników o zróżnicowanym poziomie specjalizacji i kompetencji. Dużą rolę odgrywa specjalistyczna edukacja i przeszkolenie. Potrzeby rynkowe i atrakcyjne, dobrze płatne miejsca pracy, są najlepszą motywacją, by kształcić się w tym kierunku.
„Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie” to pierwszy taki w Polsce program szkoleń, który realnie wyposaży młodych ludzi w narzędzia do pracy w najbardziej perspektywicznej obecnie branży wiatrowej. Dzięki niemu uczniowie z Darłowa przejdą pełen pakiet szkoleń i zdobędą niezbędne uprawnienia do pracy na turbinach wiatrowych. To przedsięwzięcie warte jest łącznie ponad 1 milion złotych, a pomysłodawcami są: centrum treningowe Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Uczniowie, którzy przejdą szkolenia zdobędą certyfikaty Global Wind Organisation potwierdzające ich kompetencje, które mają znaczącą wartość na rynku, osiągającą blisko 20 000 złotych na osobę. Nasz projekt to pierwsza i jedyna taka inicjatywa w Polsce, która otwiera drzwi młodym ludziom do kariery zawodowej i pozwala na dobry start na rynku pracy – podkreśla Artur Ambrożewicz, prezes zarządu w Vulcan Training & Consultancy.
Szacuje się, że w przyszłości lądowa energetyka wiatrowa (onshore) może przyczynić się do powstania aż do 97 tysięcy nowych miejsc pracy, w zależności od scenariusza rozwoju. Natomiast morska energetyka wiatrowa (offshore) zaoferuje kolejne 100 tysięcy miejsc pracy w Polsce.
Rynek pracy w sektorze energetyki wiatrowej nabiera rozpędu. Branża wiatrowa oferuje swoim pracownikom doskonałe wynagrodzenia, możliwość ciągłego rozwoju i nieprzerwane zatrudnienie na wiele lat. Energetyka wiatrowa to część potężnej gałęzi przemysłu, a tam, gdzie prąd, tam i pieniądze. W Polce przy budowie i eksploatacji elektrowni wiatrowych na lądzie jest bezpośrednio zatrudnionych około 10 tys. pracowników, natomiast łącznie z sektorami powiązanymi na rzecz branży pracuje około 20 tys. ludzi – wskazuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
„Wkręć się na wiatraki” to program dedykowany dla uczniów Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Na młodzież, która weźmie udział w projekcie czekają dwa pakiety szkoleniowe 3 i 5 dniowe obejmujące łącznie 9 kursów przeprowadzonych przez firmę Vulcan Training & Consultancy.
Udział w tym projekcie to bezsprzecznie szansa dla młodych ludzi. Inwestycja w swoje umiejętności i kompetencje to najlepsza z możliwych decyzji na etapie wchodzenia na rynek pracy, a dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie pokazuje, że ten kierunek kształcenia jest przyszłościowy. Cieszę się, że to uczniowie właśnie mojej szkoły dostali tę szansę – zaznacza Magdalena Miszke, dyrektorka Zespołu Szkół Morskich w Darłowie.
Pierwsze szkolenia uczniów rozpoczną się już w październiku tego roku.
Źródło informacji: PSEW