Offshore

Kończy się kolejny, intensywny rok dla PGE Baltica, spółki z grupy PGE, odpowiedzialnej za realizację Programu Offshore, zakładającego budowę morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Co udało się do tej pory zrealizować przy tej największej inwestycji wiatrowej na Morzu Bałtyckim?

Budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica to strategiczny projekt inwestycyjny Grupy PGE i największa inwestycja w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Składają się na nią etapy Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW. Przedsięwzięcie realizowane jest przez PGE Baltica z Grupy PGE w partnerstwie z Ørsted. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzję środowiskową dla farmy wiatrowej i decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej, pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp (PSzW), pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK), umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

Uzyskana w sierpniu tego roku decyzja środowiskowa dotycząca wyprowadzenia mocy jest krokiem milowym w kierunku realizacji inwestycji.

Wspólne warsztaty dla dostawców

W marcu br. przedstawiciele potencjalnych dostawców, podwykonawców i innych podmiotów zainteresowanych współpracą przy realizacji tego strategicznego dla polskiej gospodarki projektu wzięli udział w specjalnym, wirtualnym wydarzeniu zorganizowanym wspólnie przez PGE i Ørsted. Niemal 800 uczestników, w tym prawie 500 reprezentujących polskie przedsiębiorstwa, zaznajomiło się z harmonogramem prac, planami dalszej budowy i formalnymi aspektami postępowań zakupowych, prowadzonych w ramach spółki joint venture, jaką tworzy PGE z Ørsted. Z kolei w czerwcu partnerzy zorganizowali dla dostawców warsztaty z obszaru QHSE.

W mijającym roku PGE i Ørsted ogłosili kilka kluczowych przetargów, w tym m.in. na generalnego wykonawcę lądowej części inwestycji związanej z wyprowadzeniem mocy, a także na inżyniera kontraktu. Rozstrzygnął się z kolei m.in. przetarg na wykonawcę projektu budowlanego morskiej farmy wiatrowej.

Baltica 1 – pomiary wietrzności i badania środowiskowe

Niezależnie od projektu MFW Baltica Grupa PGE realizuje także projekt Baltica 1. Farma o mocy zainstalowanej wynoszącej ok. 0,9 GW ma zostać uruchomiona po 2030 roku.

Powstanie ok. 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego w rejonie Ławicy Środkowej, na północ od Baltica 2 i Baltica 3. Baltica 1 ma już decyzję lokalizacyjną i umowę przyłączeniową.

Na przełomie wiosny i lata tego roku rozpoczęła się kampania pomiarowa związana z zasobami wiatru, zafalowania i prądów morskich dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1.

Dwuletni okres pomiarów pozwoli uzyskać dane na temat warunków meteorologicznych panujących w obszarze przeznaczonym pod budowę elektrowni na morzu.

Z kolei jesienią rozpoczęła się kampania środowiskowa dla tego projektu. Prowadzone prace pozwolą dokładnie rozpoznać naturalne zasoby morza pod względem geologii i wody, a także pod kątem występujących na badanym obszarze organizmów – roślin, zwierząt zasiedlających dno morskie, ryb, ptaków i ssaków, w tym nietoperzy. Wszystko po to, aby projektując budowę farmy wiatrowej, zminimalizować wpływ na środowisko naturalne zarówno podczas budowy, jak i późniejszej wieloletniej eksploatacji.

Wykonawcy są także odpowiedzialni za dokumentację niezbędną do pozyskania decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę.

Edukacja – studia podyplomowe i współpraca ze szkołami

W ciągu kilku najbliższych dekad, w których realizowane będą duże projekty na Bałtyku, niezbędni będą inżynierowie i technicy, m.in. z zakresu projektowania, budowy, eksploatacji i serwisowania morskich elektrowni wiatrowych. PGE chce wykorzystać potencjał polskich uczelni, szkół średnich i innych ośrodków edukacyjnych, razem z którymi może przygotować do pracy zainteresowanych rozwojem kariery w morskiej energetyce wiatrowej.

W trakcie całego roku PGE Baltica zdołała zbudować sieć współpracy z uczelniami – rozpoczynając współdziałanie przy studiach podyplomowych z zakresu zarzadzania ryzykiem na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, a także przy studiach podyplomowych offshore oraz magisterskich z tego obszaru na Politechnice Gdańskiej. Grupa PGE zaangażowała się także w uruchomienie studiów podyplomowych o zarządzaniu przygotowaniem i realizacją projektów offshore, które zainaugurowano na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Ich celem jest przygotowanie ekspertów do zarządzania procesami inwestycyjnymi w offshore wind.

Kolejnym krokiem było objęcie współpracą także innych poziomów edukacji. Na początku czerwca br. PGE Baltica podpisała list intencyjny ze Starostwem Słupskim i Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. Porozumienie otwiera drogę do stworzenia planu zajęć dla uczniów technikum o profilu mechanik i mechatronik, w których nacisk położony będzie na techniczne zagadnienia związane z morską energetyką wiatrową. Jedna z prezentacji o morskich farmach wiatrowych dla uczniów tego profilu odbyła się w usteckiej szkole w listopadzie.

Podobne porozumienie PGE Baltica zawarła także ze Starostwem Malborskim i tamtejszymi placówkami oświatowymi – Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku i lokalnym Centrum Edukacji Zawodowej. Malborskie technikum prowadzi klasy o profilach: technik mechanik, technik elektryk, technik elektronik i technik budownictwa. Dla PGE Baltica to dobra baza edukacyjna do wdrażania młodych ludzi w zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii, w szczególności z morską energetyką wiatrową.

Centrum serwisowe w Ustce

Jednym z najważniejszych wydarzeń jesieni było ogłoszenie przez Grupę PGE planów dotyczących zbudowania w Ustce zaplecza operacyjno-serwisowego oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Morskie farmy wiatrowe wymagają stałego monitoringu i konserwacji. Zlokalizowane w pobliżu i dysponujące niezbędną infrastrukturą oraz zapleczem logistycznym centrum serwisowe jest kluczowym elementem każdej inwestycji offshore.

Baza operacyjno-serwisowa powstanie w zachodniej części miasta. Będzie stanowiła zaplecze techniczne i magazynowe dla załóg serwisowych. Znajdą się w niej m.in. magazyn części zamiennych i narzędzi niezbędnych do serwisowania morskich farm wiatrowych, miejsca postoju jednostek serwisowych, a także pomieszczenia biurowe i socjalne. Baza będzie również koordynować interwencyjne i rutynowe prace serwisowe.

Zatrudnieni w niej specjaliści, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu będą monitorować pracę morskich farm wiatrowych i stan urządzeń zlokalizowanych na morzu i lądzie.

W planowanym Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej przyszli eksperci będą nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. W Centrum Kompetencji będą również testowane i wdrażane nowe innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową. Pierwsze prace budowlane mają rozpocząć się w 2024 roku. Planowane rozpoczęcie działalności bazy operacyjno-serwisowej to rok 2026. Dla Ustki i całego regionu inwestycja ma ogromne znaczenie - zmieni nie tylko oblicze samego portu, ale będzie też impulsem dla rozwoju całego regionu, w tym poprzez stworzenie nowych miejsc pracy.

Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2040 roku morskich farm wiatrowych o łącznej mocy co najmniej 6,5 GW. Poza rozpoczętymi już projektami o łącznej mocy ok. 3,5 GW, Grupa PGE ubiega się o nowe obszary pod budowę kolejnych projektów, co pozwoli jej na zrealizowanie strategicznego celu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter