Offshore

PKN ORLEN sfinalizował umowę o partnerstwie z Northland Power przy projekcie Baltic Power, która przewiduje wspólną realizację i eksploatację morskiej farmy wiatrowej. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2023 rok. Po spełnieniu warunków określonych w umowie joint venture podpisanej w styczniu 2021 roku, w tym uzyskaniu zgody antymonopolowej, NP Baltic Wind B.V., spółka zależna Northland Power, objęła udziały w Baltic Power.

Finalizując współpracę PKN ORLEN z Northland Power otwieramy nowy rozdział rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na wodach Bałtyku. W perspektywie roku 2026 zaczniemy dostarczać do polskich domów czystą energię z morza, jednak równie ważne jest dla nas doświadczenie i know-how, które zdobędziemy podczas realizacji tego projektu. Zgodnie ze strategią ORLEN2030 w ciągu najbliższej dekady chcemy stać się liderem transformacji energetycznej w naszym regionie - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Partnerstwo z Northland Power dotyczy projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Współpraca obejmuje przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Według założeń inwestycyjnych zostanie ona objęta 25-letnim systemem wsparcia w ramach kontraktu różnicowego.

W ramach realizacji umowy joint venture przeprowadzono pierwsze z serii planowanych podwyższeń kapitału zakładowego Baltic Power w celu przyznania udziałów nowemu Wspólnikowi. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez strony w umowie, Northland Power docelowo obejmie 49% udziałów w Spółce poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego. Pozostałe 51% udziałów pozostanie w posiadaniu PKN ORLEN. Bezpośrednim wspólnikiem Baltic Power zostaje spółka NP Baltic Wind B.V., pozostająca w 100% pośrednio zależna od Northland Power Inc.

Northland Power Inc. to kanadyjska firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie projektowania, realizacji i zarządzania projektami energetycznymi. Jej nisko- i zeroemisyjne aktywa energetyczne zlokalizowane na 4 kontynentach obejmują łącznie 2,6 GW funkcjonujących mocy wytwórczych oraz 1,4 GW mocy w fazie budowy lub zaawansowanego procesu planowania. Moce zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej spółki wynoszą niemal 1,2 GW, a składają się na nie trzy farmy zlokalizowane w Europie na Morzu Północnym.

Budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych PKN ORLEN wpisującym się w strategię Koncernu, zakładającą rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki. Na projekty wspierające cele osiągniecia neutralności klimatycznej Koncern przeznaczy do końca dekady 47 mld zł.

Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na rok 2023, a zakończenie w roku 2026. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

rel (PKN Orlen)

+2 Tak sie kręci lody
Firma Northland Power jest też z Pcimia ? A jak tak, to czy jest może własnością matki, siostry, brata, lub babki Człowieka Wolności Daniela K***a Obajtka ? Nie ma się co dziwić, że Pcim awansował do miana stolicy polskiego biznesu, to miasto, otacza boska aureola, tak jak samego Obajtka. To zdaniem Prezesa Polski. A, że jest to prawda niech świadczy fakt, że Orlenem prezesuje Obajtek, były wójt Pcimia, a Lotosem prezesuje Zofia Paryła, dobra znajoma Obajtka. Oczywiście też z Pcimia.
25 marzec 2021 : 17:33 Jato | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0564 4.1384
EUR 4.216 4.3012
CHF 4.4706 4.561
GBP 5.0823 5.1849

Newsletter