Port Gdynia poszukuje możliwości dalszego rozwoju. W związku z ogłoszeniem o możliwości składania ofert na zagospodarowanie terenów Stoczni Wojennej w Gdyni, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA poinformował, że jest zainteresowany nabyciem całości terenów będących w zasobach Stoczni, w ramach przysługującego prawa pierwokupu.
Nabyty teren ma służyć zwiększeniu funkcjonalności usług portowych, ze szczególnym uwzględnieniem budowy i obsługi polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Nieoficjalnie mówi się, że Port Gdynia jest zainteresowany nabyciem całości terenów będących w zasobach PGZ Stoczni Wojennej (ok. 30 ha), w ramach przysługującego Portowi prawa pierwokupu, a nie tylko działek wystawionych ostatnio na sprzedaż. Taką ofertę zgłosić ma oficjalnie w najbliższym czasie.Sugeruje się przy tym, że PGZ Stocznia Wojenna mogłaby przenieść się do SR Nauta i "wzmocnić ją", co oznaczałoby likwidację PGZ Stoczni Wojennej.
Rząd polski posiada strategię pozyskania energii ze źródeł odnawialnych, a jednym z nich jest wiatr - podkreśla ZMP Gdynia w oficjalnym komunikacie. Najlepszym miejscem jego wykorzystania jest obszar morski, gdzie wiatr wieje przez około 330 dni w roku. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mają więc szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski ku gospodarce niskoemisyjnej, przyczynić się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz pomóc w walce z zanieczyszczeniami powietrza.
Co więcej, usytuowanie wiatraków w odległości ponad 20 kilometrów od linii brzegowej nie zakłóci nadmorskiego krajobrazu polskiego wybrzeża, a będzie motorem rozwoju gospodarczego obszarów nadmorskich i całej Polski. Wyliczenia ekspertów pokazują, że zainstalowanie morskich farm wiatrowych o mocy 6 GW do 2030 roku stworzy 77 tysięcy miejsc pracy w całym kraju, wygeneruje około 60 miliardów złotych wartości dodanej do PKB i 15 miliardów wpływów z tytułu podatków CIT i VAT. Będą to gigantyczne inwestycje, warte miliardy złotych, do zrealizowania których potrzebny jest odpowiedni port oraz rozległe zaplecze przemysłowo-usługowe na lądzie.
W związku z planowaną realizacją Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej, dotyczącego budowy morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA przeprowadził wstępne rozpoznanie możliwości adaptacji posiadanych terenów pod kątem przeładunku, składowania i montażu elementów morskich elektrowni wiatrowych.
rel (ZMP Gdynia), PBS (PortalMorski.pl)
Fot., rys.: ZMP Gdynia, PGZ Stocznia Wojenna
Stocznie powinny być w jednym miejscu jak Crist , EPG Nauta. Bardzo dobry ruch !
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.