Ponad 20 podmiotów zgłosiło się do przetargu PKN Orlen na wykonanie koncepcji technicznej projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Łączna moc inwestycji może wynieść 1200 MW. Obecnie prowadzony jest dialog techniczny z oferentami - podała spółka.
PKN Orlen podkreślił, że w celu przygotowania i realizacji projektu farm wiatrowych na Bałtyku, w płockim koncernie powołany został "dedykowany zespół specjalistów".
"Koncepcja techniczna będzie obejmowała budowę infrastruktury technicznej, pomiarowo-badawczej i serwisowej związanej z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym" - wyjaśniła spółka. Według niej "łączna moc inwestycji może wynieść nawet 1200 MW".
PKN Orlen informował w marcu, że ogłosił postępowanie przetargowe na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Jak zapowiadał wówczas płocki koncern po otrzymaniu ofert, przeprowadzeniu dialogu technicznego i wyborze oferenta, podpisana zostanie umowa na opracowanie wstępnej koncepcji Zespołu Morskich Farm Wiatrowych.
"Zainicjowanie projektu w zakresie farm wiatrowych jest zgodne zarówno z naszymi założeniami strategicznymi, jak też planami rozwoju polskiej gospodarki w kierunku rozwiązań niskoemisyjnych. Liczymy na duże zainteresowanie w ramach postępowania przetargowego ze strony rodzimych kontrahentów" - mówił w marcu dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen Marcin Wasilewski, cytowany w komunikacie spółki.
Prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek, omawiając pod koniec kwietnia strategiczne plany spółki, zwrócił m.in. uwagę, iż paliwem staje się również energia elektryczna, a obszar jej produkcji, aktywa wytwórcze mają potencjał wzmocnienia całej spółki. Wspomniał przy tym o analizach, dotyczących budowy farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 1200 MW. "Już jesteśmy wytwórcą energii elektrycznej i wszystkie działania w kierunku jej produkcji są wzmocnieniem grupy" - ocenił wówczas prezes PKN Orlen.
mb/ son/