Offshore

Rosyjski koncern państwowy Gazprom zatwierdził unieważnienie umowy akcjonariuszy spółki Nord Stream 2 AG, która miała wybudować nowy gazociąg przez Bałtyk - poinformował rosyjski koncern, cytowany przez agencję TASS. Według TASS jest to tylko "techniczny krok".

Rada dyrektorów Gazpromu jednomyślnie podjęła tę decyzję w środę, a w piątek poinformował o niej rosyjski koncern.

Nord Stream 2 AG ma swoją siedzibę w Szwajcarii, a jej zadaniem jest zaprojektowanie, budowa i dalsza eksploatacja gazociągu Nord Stream 2.

Pod koniec zeszłego roku Gazprom i jego europejscy partnerzy - francuska Engie, austriacka OMV, brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell, niemieckie Uniper i Wintershall - zwrócili się do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o zezwolenie na zawiązanie spółki do budowy Nord Stream 2.

W lipcu UOKiK zgłosił zastrzeżenia do planów powołania spółki, wskazując, iż gazociąg Nord Stream 2 może zwiększyć dominację Gazpromu w dostawach gazu do Polski. Wkrótce potem Gazprom i jego partnerzy wycofali wniosek z UOKiK.

Agencja TASS podała, powołując się na źródło w Gazpromie, że unieważnienie porozumienia jest "technicznym krokiem" i toruje drogę do dalszych form współpracy z zachodnimi partnerami na rzecz budowy Nord Stream 2.

- To techniczny krok, który musi być zatwierdzony przez radę dyrektorów, po wycofaniu wniosku z polskiego urzędu antymonopolowego. Działanie to tworzy tło do definiowania nowych sposobów współpracy z zachodnimi parterami w sprawie implementacji tego ważnego projektu - powiedziało źródło.

W wypowiedzi dla TASS szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że uczestnicy projektu zamierzają do końca roku określić nowy model jego finansowania; na razie zarejestrowana w Szwajcarii spółka całkowicie należy do Gazpromu i zachodni partnerzy jeszcze nie tworzą jej kapitału.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

jhp/ ro/ mhr/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter