Święto Szkoły z udziałem całej społeczności akademickiej, w tym studentów, absolwentów, doktorantów i kadry naukowej, a także przedstawicieli parlamentu, rządu i władz samorządowych, odbyło się 9 grudnia br.
Uroczystość rozpoczęła się - zgodnie z morską tradycją - podniesieniem bandery polskiej marynarki handlowej w takt Mazurka Dąbrowskiego, na pochyłym maszcie głównego gmachu uczelni oraz defiladą Kompanii Reprezentacyjnej w muzycznej oprawie Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Po mszy św. celebrowanej w kaplicy budynku Wydziału Mechanicznego, w Auli im. T. Meissnera uroczyście obradował Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG).
Rektor uczelni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit podsumował najważniejsze wydarzenia mijającego roku, przywołując inwestycje, m.in. otwarcie Centrum Offshore UMG. Jednocześnie wskazał na nowe wyzwania, związane m.in. z budową nowego domu studenckiego na terenie kampusu uczelni. Ponadto, wśród pilnych i koniecznych inwestycji jest budowa nowego statku szkolnego, który mógłby niebawem zastąpić uczelnianą fregatę Dar Młodzieży.
- Podejmujemy intensywne działania, mające na celu wypracowanie modelu finansowania budowy następcy Daru Młodzieży. Już czas, by miejsce ponad 40-letniej fregaty zajął nowy statek szkoleniowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – czwarty w wielkiej sztafecie – podkreślił prof. Weintrit.
Jak dodał, o potrzebie budowy nowej jednostki szkoleniowej, we wrześniu br. rozmawiano dwukrotnie z przedstawicielami władz krajowych, samorządowych i miejskich, motywując to koniecznością podtrzymania wysokiego standardu kształcenia kadr morskich.
W dalszej perspektywie czasowej, niezbędne jest także pozyskanie źródła finasowania dla następców dwóch statków szkolno-badawczych - Horyzont II oraz IMOR.
Rektor podkreślił także wagę internacjonalizacji gdyńskiej uczelni.
- Już podczas mojej poprzedniej kadencji mówiłem o konieczności działań na rzecz umiędzynarodowienia uczelni. Jestem zdeterminowany te działania zintensyfikować (...) W okresie niżu demograficznego i mniejszego zainteresowania zawodami stricte morskimi, w celu pełnego wykorzystania naszego potencjału naukowego i bazy dydaktycznej, powinniśmy postarać się o pozyskanie większej liczby kandydatów na studia spoza granic kraju. Myślę tu głównie o Dalekim Wschodzie i krajach afrykańskich, oczywiście nie rezygnując ze współpracy z naszymi najbliższymi sąsiadami – stwierdził prof. Weintrit.
Podczas uroczystości podpisano porozumienie o współpracy badawczo-rozwojowej z Akademią Pożarniczą w Warszawie.
Zaproszenie na Święto Szkoły przyjął dr Arkadiusz Marchewka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Przypomniał, że jest ono obchodzone corocznie dla uczczenia historii szkolnictwa morskiego, które zapoczątkowało powołanie do życia Szkoły Morskiej w Tczewie 8 grudnia 1920 roku .
- Od tego dnia Uniwersytet Morski w Gdyni budował swoją bogatą tradycję oraz markę na arenie międzynarodowej. Poprzez znaczący postęp w zakresie rozbudowy zaawansowanej infrastruktury uczelni, twórcze i nowatorskie przekazywanie wiedzy oraz stojące na najwyższym poziomie kształcenie, Uniwersytet od lat zajmuje jedno z najwyższych miejsc w światowym rankingu uczelni morskich – podkreślił wiceminister, wskazując m.in. na utworzenie w tym roku Wydziału Informatyki, w odpowiedzi na współczesne wyzwania w zakresie cyfryzacji, technologii informacyjnych, sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa.
- Uniwersytet Morski w Gdyni jest ważny nie tylko dla tego miasta, ale jest także istotny dla Pomorza, ponieważ generuje jego rozwój gospodarczy. Uczelnia odpowiada bowiem na wyzwania gospodarki morskiej, wynikające z eksploatacji Bałtyku zwłaszcza w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, stawiając zarówno na rozwój badań naukowych, jak i współpracę z biznesem – podkreślał z kolei wicewojewoda pomorski Emil Rojek.
- Dziś UMG to nie tylko prestiżowa uczelnia, kształcąca zarówno na kierunkach związanych ze służbą na morzu, jak i na tych cywilnych, ale także ośrodek badawczy i ważny partner dla naszego miasta. (…) Pozostaję z nadzieją, że będziemy mieli coraz więcej powodów do dumy i obszarów do współpracy, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się 100-lecia Gdyni. I dziś, gdy powtarzamy dewizę ‘Gdynia i morze to jedno’, pamiętajmy, że morze to także prężnie działający Uniwersytet Morski, z kadrą dydaktyczną, szeroką ofertą naukową, imponującą bazą i wreszcie z rzeszą studentów, spełniających swoje marzenia - mówiła prezydent Miasta Gdynia, Aleksandra Kosiorek.
Dorota Arciszewska-Mielewczyk, poseł na Sejm RP, a zarazem absolwentka UMG zwróciła uwagę na zainteresowanie tą uczelnią młodych ludzi, chcących związać swoje losy z gospodarką morską. O tym, że wybierają oni właśnie UMG, jej zdaniem decydują takie czynniki jak m.in. kadra naukowa oraz znany na świecie, wysoki poziom nauczania, wyróżniający go spośród innych uczelni morskich.
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu wręczono również nagrody i odznaczenia, a zakończeniem obchodów Święta Szkoły był uroczysty Apel Pamięci. Uroczyste posiedzenie Senatu zakończył krótki występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
rel, GL
Zdjęcia: UMG