Energa-Operator rozpoczęła przygotowania dokumentacji projektowej przyłącza, które zasili plac budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, która powstanie w gminie Choczewo (Pomorskie) - podało w środę biuro prasowe spółki. Plac budowy zostanie zasilony do końca 2026 roku.
Rzeczniczka Energa-Operator Beata Ostrowska w przesłanym środę komunikacie poinformowała, że przyłącze umożliwi rozpoczęcie niezbędnych prac przygotowawczych. Plac budowy w gminie Choczewo, gdzie pierwsza polska elektrownia atomowa jest budowana, ma być zasilany zgodnie z wydanymi warunkami zarówno z sieci 15 kV, jak i 110 kV.
"Ta kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja powstaje na terenie działania Energa-Operator, stąd nasza odpowiedzialność, aby zasilić i zabezpieczyć plac budowy pierwszej w kraju elektrowni jądrowej w dostawy energii o odpowiednich parametrach" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Energa-Operator Robert Świerzyński.
Spółka będzie prowadziła także prace w zakresie przebudowy sieci, w celu usunięcia kolizji z istniejącą infrastrukturą dystrybucyjną. Jeżeli nie zaistnieją nieprzewidziane okoliczności, Energa-Operator planuje zasilić plac budowy elektrowni atomowej do końca 2026 roku.
W komunikacie podkreślono, że przygotowania dotyczące budowy pierwszej polskiej Elektrowni Jądrowej (EJ1) wymagają realizacji wielu zadań. Konieczna jest m.in. budowa dróg, w tym budowa drogi krajowej na odcinku łączącym EJ1 Lubiatowo-Kopalino z trasą S6, zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej, integracja EJ1 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym, a także budowa konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility "MOLF").
Czytaj także:
Będzie projekt techniczny drogi do morskiej instalacji wyładowczej dla polskiej atomówki
Konsorcjum Westinghouse-Bechtel zostało wskazane przez poprzedni rząd jako partner przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Mają w niej pracować trzy reaktory typu AP1000 konstrukcji Westinghouse.
Zgodnie z ostatnimi deklaracjami pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r. Celem jest ukończenie budowy pierwszego bloku w 2035 r., a następnych w odstępach rocznych.