Inne

Wystawa „Budując morskie kolosy: Fotografie Tercjana Multaniaka” to unikatowa prezentacja blisko 60 prac jednego z najbardziej intrygujących gdańskich fotografów, który podejmuje w swojej twórczości temat stoczni. Obok industrialnych krajobrazów, monumentalnych ujęć oraz zachwycających portretów można również dostrzec sceny rodzajowe, czasem humorystycznie zabarwione. Ekspozycja dostępna jest w ładowni nr 2 statku-muzeum Sołdek.

Kluczem dla wystawy przygotowanej przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku stała się różnorodność spojrzenia, precyzja w komponowaniu kadru i symbolika pozwalająca na interpretację daleko wykraczającą poza ramy zdjęcia.

Kilkadziesiąt prac z lat 50. i 60. XX w. to efekt wyboru spośród ponad 4 tysięcy zdjęć, udostępnionych muzeum przez syna artysty, Macieja Multaniaka.

Nad ostatecznym doborem i zestawieniem kadrów pracowali muzealni specjaliści w dziedzinie fotografii, grafiki, malarstwa i budownictwa okrętowego. Dzięki temu uzyskaliśmy wielowymiarową, niepowtarzalną perspektywę, która pozwala naszym gościom na odbiór twórczości Tercjana Multaniaka na wielu różnorodnych płaszczyznach – mówi Jakub Adamczak, główny kurator wystawy.

Wystawa, dzięki odrzuceniu określonej chronologii i narracji tematycznej, otwiera możliwość indywidualnego postrzegania i interpretacji poszczególnych prac. Zdjęcia eksponowane na wystawie, w przeciwieństwie do tych publikowanych w poprzednich dekadach, zachowują oryginalne kadrowanie i światłocień. Dzięki temu oglądający mogą poznać system pracy artysty z medium i zobaczyć, co pierwotnie przykuwało uwagę twórcy.

Tym, co stanowi o wyjątkowości prac Tercjana Multaniaka, jest połączenie w nich aspektu dokumentalnego i reporterskiego z wnikliwym estetycznym spojrzeniem, przenoszącym stoczniowe kadry w obszar sztuki. Dzięki temu ekspozycja ma szczególną wartość zarówno dla specjalistów i pasjonatów fotografii industrialnej, jak i dla badaczy historii stoczni oraz samych twórców „morskich kolosów – dodaje Jakub Adamczak.

„Wystawa Budując morskie kolosy…” dostępna jest w cenie biletu na Sołdka. Bilet normalny: 23 zł , ulgowy: 17 zł.

Źródło: Narodowe Muzem Morskie w Gdańsku

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter