Inne

Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ rekomenduje dalszą instalację biostabilizatorów w starorzeczach Odry w celu ograniczenia rozwoju "złotej algi"; zapory takie powinny powstać na Zbiorniku w Januszkowicach na Dolnym Śląsku - przekazał w komunikacie resort klimatu i środowiska.

Jak wyjaśniono, wyniki monitoringu stałego prowadzonego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wskazują obecnie na zmniejszenie liczebności Prymnesium Parvum, czyli "złotej algi".

Na 28 punktów pomiarowo-kontrolnych na Odrze i Kanale Gliwickim oraz w starorzeczach obecność inwazyjnego glonu stwierdzana jest obecnie w czterech punktach. Najliczniejsze skupisko +złotej algi+ występuje w starorzeczu Odry, w Zbiorniku Czernica, gdzie obowiązuje stan ostrzegawczy przed możliwym zakwitem. W pozostałych lokalizacjach, zgodnie z przyjętą procedurą alertową, nie wprowadzono stanów ostrzegawczych ani poziomów alertowych z uwagi na niewielką ilość +złotej algi+, poniżej przyjętych progów - poinformowano.

Dodano, że analizy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ wykazują, iż parametry fizyko-chemiczne wody w kontrolowanych lokalizacjach są obecnie na stabilnym poziomie.

Punktowo obserwowane są jednak spadki zawartości tlenu w wodzie. Dlatego Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ na najbliższe dni sformułował zalecenia związane z działaniami zaradczymi - wskazano.

Najnowsze rekomendacje dotyczą m.in. stosowania środków zaradczych dla osób korzystających z wód, z uwagi na rozpoczynający się sezon wakacyjny.

Wśród kluczowych zaleceń jest utrzymanie stałej roboczej współpracy pomiędzy użytkownikami wód oraz PGW Wody Polskie w celu skoordynowania działań na rzecz ograniczenia kumulacji ładunków zanieczyszczeń wprowadzanych do wód. W szczególności działaniami tego typu powinien być objęty górny odcinek Odry - podkreślono.

Zarekomendowano ponadto, by podmioty będące użytkownikami wód na bieżąco obserwowały dane z monitoringu oraz komunikaty GIOŚ, ze szczególnym uwzględnieniem parametrów tlenu w wodzie.

W przypadku wystąpienia spadku poniżej 4 mg O2/l zalecane jest stałe monitorowanie sytuacji oraz w sytuacji pogłębiania się spadków tlenu, przeprowadzenie przez służby wojewodów natleniania wody. Zalecane jest również odpowiednie oznakowanie miejsc, gdzie stwierdzono obecność +złotej algi+ przez służby wojewodów - przekazano w komunikacie. Celem tych działań - jak podano - jest ograniczenie przenoszenia złotej algi do innych rzek i zbiorników wodnych. Może być ona przenoszona np. poprzez sprzęt rekreacyjny do pływania na różnych akwenach, dlatego po wyjęciu z wody należy go odkazić za pomocą środków dezynfekujących - dodano.

Zespół Zarządzania Kryzysowego resortu klimatu i środowiska zarekomendował kontynuowanie instalacji biostabilizatorów w starorzeczach dla ograniczenia rozwoju "złotej algi".

Jako kolejny, po zbiorniku Łacha Jelcz zalecany jest montaż tego typu zapory na Zbiorniku w Januszkowicach na Dolnym Śląsku - poinformowano.

autor: Michał Boroń

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter