Inne

W nocy z piątku na sobotę będzie pochmurno, z opadami w wielu miejscach kraju. W całej Polsce będzie wiał silny wiatr w porywach od 80 km/h na południu do 125 km/h na Wybrzeżu - poinformował PAP dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron.

Instytut wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed silnym wiatrem w całym kraju.

Na Bałtyku prognozowany jest sztorm o sile 12 w skali Beauforta. Fale mogą osiągnąć od 10 do 11 metrów wysokości.

Najsilniej wiać ma nad morzem, gdzie prędkość wiatru może wynieść nawet 125 km/h. Jak przekazał IMGW, ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym wiatrem dotyczy ośmiu powiatów na Wybrzeżu. Według prognoz w tym rejonie może wystąpić silny wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, do 125 km/h na Wybrzeżu.

Synoptycy wskazują, że najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i w sobotę rano.

Wiatr o sile 11 i 12 w skali Beauforta "oznacza [...], że wiatr będzie wiał z prędkością od 28 do ponad 30 m/s" - tłumaczył rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) Rafał Goeck.

"Fale mogą osiągnąć od 10 do 11 metrów wysokości, maksymalne odchylenie do nawet 16 metrów ale wtedy wiatr musiałby wiać non stop z prognozowaną siłą więcej niż trzy-cztery dni" - wyjaśnił Goeck.

Podkreślił, że na Bałtyku wiatr z taką siłą wiał już wiele razy, między innymi 30 lat temu, kiedy doszło do katastrofy promu Jan Heweliusz.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Zbigniew Kmiecik w rozmowie z PAP zaznaczył, że wiatr wiejący z taką prędkością stanowi zagrożenie dla ludzi. "Istnieje ryzyko zniszczenia zabudowań, zrywania dachów czy linii energetycznych" - tłumaczył.

Wskazał, że może dochodzić również do szkód w drzewostanie i znacznych utrudnień w komunikacji przez konary drzew upadające na drogi.

"Przy takim wietrze może dojść do cofki na Bałtyku i podniesionych poziomów wody w rzekach" - prognozuje Kmiecik.

IMGW w opublikowanej skali wskazuje, że przy wietrze wiejącym z prędkością od 89 do 102 km/h wyrywane są drzewa z korzeniami. Kiedy wiatr osiąga prędkość od 103 do 117 km/ istnieje zagrożenie życia i należy spodziewać się rozległych zniszczeń. Natomiast przy wiatr wiejący z prędkością powyżej 118 km/h powoduje zniszczenia i spustoszenia oraz wypadki śmiertelne.

Szef Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zapewnia, że wszystkie służby wojewody pomorskiego są w pełnej gotowości. "Mamy swoje procedury, podjęto szereg działań, dziś w południe zwołano Zespół Zarządzania Kryzysowego. Do wszystkich starostw zostały rozesłane komunikaty. Sprawdzona została łączność radiowa" - tłumaczył Kmiecik.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Niemal w całym kraju wystąpią przelotne opady deszcz, a największe opady wystąpią na wschodzie, gdzie suma tych opadów wyniesie 15 mm. Na północnym wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem. Lokalnie mogą wystąpić burze. W górach będzie padał deszcz ze śniegiem a wysoko w Tatrach śnieg.

Temperatura minimalna od 1 stopnia Celsjusza na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, do 5 stopni na południowym zachodzie.

Późnym wieczorem i w nocy zacznie wzmagać się silny i porywisty wiatr. Najsilniejsze porywy wystąpią w strefie Wybrzeża i tam osiągną prędkość do 125 km/h. W głębi kraju porywy będą słabsze do 90 km/h, ale na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie porywy wiatru osiągną prędkość do 100 km/h. Najsłabsze porywy na południu kraju do 80 km/h. Wiatr południowo-zachodni i zachodni. W Karpatach porywy do 110 km/h, a w Sudetach do 170 km/h. Tam zawieje i zamiecie śnieżne.

W sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na północy kraju. Okresami w całym kraju będzie padał deszcz, na północnym wschodzie i w górach będzie padał deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach śnieg. Na południu suma opadów może wynieść do 15 mm. Wysoko w górach spadnie 5 cm śniegu w Sudetach i 15 cm w Tatrach.

Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, 7 stopni w centrum kraju, do 10 stopni na zachodzie.

Wiatr początkowo będzie jeszcze silny i bardzo silny, w porywach do 115 km/h na Wybrzeżu, do 90 km/h na północy i do 70 km/h na południu. Wiatr zachodni. Będzie dość szybko słabł, najpierw na zachodzie kraju, a na koniec na północnym wschodzie. W Sudetach jego porywy wyniosą do 140 km/h, w Tatrach do 110 km/h i tam zawieje i zamiecie śnieżne.

Piotr Mirowicz, Jacek Buraczewski 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter