Inne

Ósma edycja Dyplomatycznego Otwarcia Roku pozwoliła przedstawić korpusowi dyplomatycznemu ze wszystkich zakątków globu dynamikę i potencjał naszego eksportu, którego wartość przekroczyła niedawno psychologiczną barierę 300 mld euro. W biciu kolejnych rekordów z pewnością pomoże umowa podpisana przez Krajową Izbę Gospodarczą, organizatora wydarzenia, z największym komercyjnym bankiem w Polsce - Pekao SA.

Ostatnie lata dla wszystkich polskich przedsiębiorców były pełne wyzwań - pandemia i związane z nią zerwanie globalnych łańcuchów dostaw, wzrost cen surowców energetycznych czy agresja Rosji na Ukrainę istotnie wpłynęły na funkcjonowanie firm, zmuszając do znaczących zmian strategii. Polskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza te prowadzące ekspansję na rynkach zagranicznych, wyszły z tej sytuacji obronną ręką.

"Od momentu wejścia do Unii Europejskiej polski eksport wzrósł aż czterokrotnie, a nasi przedsiębiorcy osiągają wyśmienite sukcesy na rynkach całego świata. Ten trend obserwujemy również w ostatnim czasie, co dowodzi, że żaden kryzys nie jest wyrokiem, a nasze firmy zachowały apetyt na dalszy, dynamiczny rozwój" - powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Przedstawiciel największego komercyjnego banku w Polsce był gościem Dyplomatycznego Otwarcia Roku - cyklicznego wydarzenia organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Przyczynia się ono do promocji polskich firm, regionów i innowacji wśród członków korpusu dyplomatycznego z krajów całego świata.

"W biznesie, podobnie jak w sporcie, kluczową funkcję pełni zmotywowana i dobrze zorganizowana drużyna. Dlatego cieszę się, że w budowanie pozytywnego wizerunku naszej gospodarski zaangażowały się wszystkie podmioty - instytucje finansowe, organizacje biznesowe, izby handlowe, administracja centralna i samorządowa oraz sami przedsiębiorcy” - dodał Jerzy Kwieciński.

Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej, polski eksport w 2022 roku wyniósł 320,9 mld euro (o 21,8 proc. więcej niż rok wcześniej), zaś w 2023 może wzrosnąć o dalsze 15,4 proc. - do 370,5 mld. Co istotne, coraz większy udział w polskim eksporcie mają produkty oraz usługi najwyższej jakości i wysokospecjalistyczne, świadczące o rosnącej innowacyjności całej gospodarki.

"Skrócenie łańcuchów dostaw i rewolucja technologiczna stwarzają olbrzymią szansę dla polskich firm na odniesienie sukcesu w tej nowej rzeczywistości. Wydarzenia takie jak Dyplomatyczne Otwarcie Roku stanowią dla nich doskonałą okazję do wymienienia się doświadczeniami, nawiązania nowych kontaktów i wsłuchania się w głos ekspertów" - tłumaczył Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Również wojna w Ukrainie, przy całym swym tragizmie, otwiera zarówno przed tym państwem, jak i polską gospodarką, szereg nowych perspektyw. Po wyparciu rosyjskiego agresora rozpocznie się proces stopniowej integracji Ukrainy z UE, a odbudowa i modernizacja jej infrastruktury nie będzie możliwa bez zaangażowania i wsparcia naszych instytucji oraz przedsiębiorstw.

"Aby w pełni wykorzystać potencjał polskiego eksportu i ułatwić międzynarodową ekspansję gospodarczą naszych firm, zdecydowaliśmy się po raz pierwszy w historii podpisać oficjalną umowę z instytucją finansową w celu podejmowania wspólnych działań na rzecz rodzimego biznesu. Naszym partnerem jest Pekao SA, a o tym wyborze zdecydowało wieloletnie doświadczenie i zaangażowanie banku we wspieraniu polskich firm" - powiedział prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Zgodnie z porozumieniem Pekao i KIG będą podejmować wspólne działania w Polsce oraz na rynkach zagranicznych, służące rozwojowi działalności handlowej i inwestycyjnej firm za granicą, optymalnie wykorzystując możliwości obydwu instytucji. W praktyce dla przedsiębiorców będzie to oznaczać dostęp do skoordynowanej opieki merytorycznej, ekspertyzy oraz finansowych i pozafinansowych rozwiązań wspierających ekspansję na rynki zagraniczne.

"Porozumienie z Krajową Izbą Gospodarczą to dla nas możliwość współpracy z większą liczbą firm, które planują zagraniczną ekspansję i jeszcze lepsze wpisanie się w ich potrzeby, przy wykorzystaniu naszych unikalnych kompetencji i bogatego doświadczenia w obszarze finansowania handlu. To umowa, którą można krótko opisać jako win-win-win dla przedsiębiorców, KIG i Pekao" - zaznaczył Jerzy Kwieciński.

Założony w 1929 roku Bank Pekao SA jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim co do wielkości bankiem uniwersalnym w Polsce z 280 mld zł aktywów. Bank obsługuje dziś ponad 6,3 mln klientów i co drugą korporację w naszym kraju. Pekao jest również notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed).

Krajowa Izba Gospodarcza wspiera polskich przedsiębiorców od 1989 roku i jest niezależną oraz największą organizacją biznesu w Polsce. Zrzesza blisko 160 izb regionalnych, branżowych i bilateralnych, które wspólnie reprezentują interesy polskich przedsiębiorców również poza granicami kraju.

rel (KIG via PAP MediaRoom) 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter