Inne

Darmowy wstęp do muzeów, wystawa fotografii, pokaz audiowizualny, gra miejska, barwny korowód, uroczysta sesja Rady Miasta, rozmowy o kulturze - m.in. tak Gdynia obchodzić będzie swoje 95. urodziny. Wszystkie uroczystości odbędą się w rygorze sanitarnym.

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. Z tej okazji w mieście odbędzie się cała seria urodzinowych imprez. Ze względu na sytuację epidemiczną, wszystkie wydarzenia zorganizowane będą zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

W tym roku zamiast balu karnawałowego dla dzieci przygotowano m.in. „Kolorowy przejazd po mieście”. W ramach wydarzenia na ulice miasta wyjechał w sobotę wyjątkowy autobus. Podróżowała nim grupa gdyńskich artystów złożona z kilku aktorów, konferansjera, animatorek i cyrkowców. Gdynianie mogli obserwować barwną ekipę z okien, balkonów, czy na krótką chwilę dołączyć do zabawy podczas zaplanowanych przystanków. Na trasie znalazły się wszystkie dzielnice Gdyni. Rozkład jazdy rozłożono na dwa dni.

Na każdym z postojów artyści śpiewają urodzinową piosenkę o Gdyni. Utwór powstał do melodii przeboju Marka Ronsona i Bruno Marsa pt. „Uptown Funk”, a gdyńskie słowa do niego napisał Szymon Jachimek, związany z miastem komik, scenarzysta.

Od soboty mieszkańcy mogą też obejrzeć wystawę fotografii Jacka Dworakowskiego, która prezentuje znane i rozpoznawalne miejsca Gdyni. Plansze rozstawione są przy ul. Armii Krajowej wzdłuż pl. Grunwaldzkiego. Ekspozycja będzie dostępna do końca lutego.

Ponadto, w dniach 10-14 lutego w godz. 17.00-22.00 na fasadzie budynku Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (od strony skweru Plymouth) emitowany będzie pokaz audiowizualny pt. "Gdynia – tu zaczyna się Polska", w którym wykorzystane zostały archiwalne zdjęcia i materiały graficzne pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Animacja odwołuje się do genezy powstania miasta – przywołuje dumę jego budowniczych, źródła kultury „morskości” w Polakach, dumę z sukcesu, jakim było stworzenie okna na świat.

W ramach wydarzenia na fasadzie budynku wyświetlona również zostanie produkcja Narodowego Archiwum Cyfrowego, która powstała we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku Oddział w Gdyni. „Archiwalny Fotoplastikon Online Gdynia” to animowana podróż po historii przedwojennej Gdyni, utrwalonej na archiwalnych fotografiach.

12 lutego Muzeum Miasta Gdyni organizuje specjalne oprowadzania po wystawie „Gdynia - dzieło otwarte”. Uczestnicy dowiedzą się, jak i co celebrowano w dawnej Gdyni. Następnego dnia zaplanowano urodzinową grę miejską. Natomiast 18 lutego o godz. 17.00 odbędzie się wykład z cyklu Perły pt. „Style narodowe w architekturze międzywojennej Gdyni”. Opowie o nich historyczka sztuki Agnieszka Drączkowska. Szczegóły dostępne są na stronie: www.muzeumgdynia.pl.

W urodzinowe obchody włączyło się też Centrum Nauki Experyment, które przygotowało specjalny pokaz online, z liczbą 95 w roli głównej.

W dniu jubileuszu prezydent Wojciech Szczurek oraz Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska porozmawiają z przedstawicielami gdyńskich instytucji kultury. O tym, jak się mieszka, tworzy i pracuje w Gdyni, opowiedzą gospodarzom: malarka, animatorka kulturalna Marta Frej, edukatorka sportowa Agnieszka Gruszka, fotografik Kacper Kowalski oraz dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Leszek Kopeć. Spotkanie będzie transmitowane na żywo z Gdyńskiego Centrum Filmowego. Będzie je można obserwować od godz. 13.00 m.in. na oficjalnych kanałach YouTube miasta oraz GCF i Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Z okazji 95. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich zaplanowano także oficjalne uroczystości. W niedzielę (7 lutego) w kościele pw. Najświętszej Marii zostanie odprawiona msza święta z udziałem asysty wojskowej.

W najbliższą środę przed pomnikiem Polski Morskiej zostaną złożone kwiaty. Wieczorem odbędzie się uroczysta sesja urodzinowa Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na stronie www.gdynia.pl.

Tradycyjnie już 10 lutego wstęp do gdyńskich muzeów: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji i Muzeum Marynarki Wojennej będzie bezpłatny.

23 września 1922 r. Sejm uchwalił ustawę "o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej". W pobliżu wioski Gdynia trwały już wtedy pierwsze prace budowlane finansowane przez państwo. Wielkim orędownikiem tej inwestycji był inż. Eugeniusz Kwiatkowski, pełniący w okresie międzywojennym m.in. funkcje ministra przemysłu i handlu oraz wicepremiera. Po nadaniu Gdyni w 1926r. praw miejskich w kilkanaście lat ze wsi rybackiej przekształciła się ona w miasto zamieszkane przez 127 tys. ludzi (w 1939 r.). Obecnie Gdynia liczy prawie 250 tys. mieszkańców i jest największym w Polsce miastem niewojewódzkim.

Fot. Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Tagi:

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter