Inne

110 lat temu, 21 marca 1910 roku, urodził się , komandor Marynarki Wojennej, kapitan Zawiszy Czarnego i pierwszy przewodniczący Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego.

Komandor Bolesław Romanowski jest jedną z legend polskiej Marynarki Wojennej. Podczas II wojny światowej służył na okrętach podwodnych, m.in. na Wilku, Jastrzębiu, Dziku i Sokole, a swoje przeżycia barwnie opisał w książce „Torpeda w celu”. Po wojnie wrócił do Polski, gdzie był represjonowany przez stalinowskie władze i wyrzucony z Marynarki Wojennej, ale powrócił do niej w 1956 roku. Zmarł w 1968 roku.

Bolesław Romanowski był nie tylko marynarzem, ale także żeglarzem. Od lat 30. należał do Yacht Klubu Polski Gdynia i brał udział w rejsach bałtyckich, a w 1957 roku współzakładał Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni. W latach 1961-1964 był pierwszym kapitanem drugiego Zawiszy Czarnego. W 1957 roku zaś komandor został jednogłośnie wybrany przez pomorskich żeglarzy pierwszym przewodniczącym nowopowstałego Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, którego organizacyjnym następcą jest Pomorski Związek Żeglarski.

17 maja 2020 roku Bolesław Romanowski zostanie uhonorowany tablicą w Alei Żeglarstwa Polskiego, położonej na falochronie wschodnim gdyńskiego basenu żeglarskiego. Wydarzenie to będzie połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz obchodami 55-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który powstał dokładnie 17 maja 1965 roku.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu. O szczegółach uroczystości będziemy informowali w późniejszym terminie.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza i Czesława Marchaja.

Jędrzej Szerle / żeglarski.info

Fot.: zbiory rodziny Romanowskich

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter