W sobotę, 12 października o godz. 12 zaplanowano kolejny spacer po terenach Stoczni Gdańskiej, podczas którego dowiemy się m.in., jak daleko sięga historia kobiet w przemyśle okrętowym w Polsce. Tym razem przewodniczkami będą aż cztery kobiety, w tym trzy pracujące w branży morskiej. Spacer odbędzie się w ramach projektu "Kobiety też budują statki".
- Pierwsze spacery dotyczące pracownic Stoczni Gdańskiej odbyły się już w 2012 roku. Pomysł był taki, aby zająć się historią kobiet na Pomorzu, ale stwierdziłyśmy, że ten zakład to najciekawsze miejsce, budzące dużo emocji, i w którym mamy jeszcze szansę dotrzeć do ludzi, którzy tu kiedyś pracowali – mówiła na łamach miesięcznika „Polska na Morzu” Anna Miler, specjalistka ds. rozwoju start-upów i koordynatorka projektu „Kobiety też budują statki”.
Projekt dotyczy głównie historii i próby pokazaniu tego, jak kobiety kiedyś na stoczni funkcjonowały i wdrażały nowe technologie.
W sobotę, 12 października zaplanowano kolejny spacer z tego cyklu. O pracownicach Stoczni Gdańskiej opowie Magda Stormowska, zaś o tym, jak pracuje się w branży morskiej współcześnie trzy kobiety, które tego dnia także wcielą się w rolę przewodniczek: Patrycja Kruk – projektantka architektury statków wodnych, Emilia Mirek - operatorka suwnic nabrzeżnych i Dominika Werdecka-Latarska - inspektorka powłok malarskich.
Kobiety też budują statki, spacer po terenach stoczniowych, sobota, 12 października, godz. 12, Stocznia Gdanska brama historyczna nr 2.
O przewodniczkach:
Patrycja Kruk – projektantka architektury statków wodnych. Absolwentka Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Doktorantka macierzystej uczelni zajmująca się zagadnieniem edukacji zwróconej na poznanie lokalności, ze szczególnym uwzględnieniem obecności elementów architektury statkowej w przestrzeni miejskiej. Współzałożycielka Grupa byćMORZE, zajmującej się edukacją projektową połączoną z popularyzacją kultury związanej ze statkami.
Emilia Mirek - operatorka suwnic nabrzeżowych i placowych na terminalu kontenerowym w Gdańsku. Pasjonatka wielkich maszyn, motoryzacji i fotografii. Z wykształcenia technik inżynierii i ochrony środowiska, technik ochrony fizycznej i mienia oraz technik eksploatacji portów i terminali.
Dominika Werdecka-Latarska - inspektorka powłok malarskich. W dziale kontroli jakości firmy Montex Shipyard odpowiedzialna za sprawdzanie jakości na etapie przygotowania powierzchni do aplikacji farby, jak i samego malowania. W branży stoczniowej od ponad 6 lat. Absolwentka Politechniki Gdańskiej wydziału Chemicznego.
Czytaj także:
Magda Stormowska - gdańszczanka, córka Stoczniowca, miłośniczka rodzinnego miasta, polskiego filmu oraz wszystkich muzeów świata, a po 10-letnim pobycie na Śląsku – propagatorka przemysłowego dziedzictwa. Absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim, zawodowo związana z administracją publiczną. Przewodniczka po terenach postoczniowych w projekcie Metropolitanka.
AL, rel (Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER)
Fot.: Bogna Kociumbas / materiały Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.