Inne

Spółka Polskie LNG, która jest właścicielem i operatorem terminalu skroplonego gazu ziemnego wypowiada wojnę uciążliwym krwiopijcom. Broń jest ekologiczna. To nietoperze, których powinno się pojawić w Świnoujściu więcej.   

Spółka Polskie LNG zakupiła kilkadziesiąt budek dla tych pożytecznych ssaków. Jak informuje spółka w swoim oficjalnym komunikacie - w porozumieniu z najwybitniejszymi chiropterologami (czyli naukowcami zajmującymi się badaniem nietoperzy) zawieszono je wzdłuż tras wytyczonych w okolicy terenów sprzyjających namnażaniu się owadów w prawobrzeżnej części miasta. To pierwszy etap akcji "BAT na komary", jaki zainicjowało Polskie LNG w tym roku.

Według badań, prowadzonych przez spółkę Polskie LNG, w Świnoujściu stwierdzono zimowanie 6 z 26 gatunków nietoperzy występujących w Polsce. To nocek duży (myotis myotis), nocek rudy (myotis daubentonii), nocek Natterera (myotis nattereri), nocek łydkowłosy (myotis dasycneme), karlik malutki (pipistrellus pipistrellus), gacek brunatny (plecotus auritus).

– Umieszczenie budek dla nietoperzy to przykład działania prośrodowiskowego - podkreśla Michał Szklarski, specjalista ds. ochrony środowiska w spółce Polskie LNG. – Przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom, bez szkody dla środowiska a jednocześnie edukując społeczeństwo do zmiany sposobu myślenia o nietoperzach.

Te latające ssaki to naturalny wróg uciążliwych insektów. "Współpraca" z nietoperzami pozwala na znaczne zredukowanie użycia toksycznych chemicznych środków owadobójczych, które mogą szkodliwe również dla pszczół i motyli.

Przypomnijmy, że jeden nietoperz może spożywać 10 tysięcy owadów w ciągu jednej nocy, z czego połowa to mogą być komary.

– Nietoperz to wspaniały myśliwy, który uwielbia polować na komary. Dlatego postanowiliśmy zaprosić na polowanie w pobliżu Terminalu LNG. Montaż wspomnianych budek z pewnością spowoduje, że prędzej czy później nietoperz się do nich sprowadzi, a może nawet zamieszka z rodziną - dodaje Michał Szklarski.

Jednocześnie specjalista zachęca mieszkańców do zakupu podobnych budek. W okolicy można również powiesić „domki” dla jaskółek i jerzyków.

– Im więcej naturalnych wrogów na krwiopijców, tym lepiej - podkreśla Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda, na terenie którego też zawieszono kilka budek. – Organoleptycznie możemy potwierdzić, że każdy nowy gacek, to ulga dla załogi fortu i odwiedzających nasz obiekt turystów.

Kolejny etap projektu "BAT na komary" za kilka tygodni. Spółka planuje zorganizować interaktywne zajęcia dla dzieci i młodzieży z udziałem naukowców i miłośników nietoperzy.

rel (Polskie LNG)

+4 dr
- Szacuje się, że polskie nietoperze zjadają po 2-3 tys. owadów/noc. Skąd liczba 10 tys.?
- W nazwach naukowych rodzaj pisze się z wielkiej litery.
- Żyjące w PL nietoperze nie mieszkają "rodzinami". Mogą formować kolonie
Pomysł wieszania skrzynek rozrodczych dla nietoperzy godny pochwały. Warto też promować "wieczory z nietoperzami" dla ludności (np. w UK popularne). Ważne, by prowadzili je prawdziwi specjaliści (znający się na nietoperzach) i mający odpowiedni sprzęt. Do Świnoujścia najbliżej ma pewnie zespół z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" (PAP: [link usunięty]).
01 maj 2019 : 17:47 Jędrzej K | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter