Inne

Wczoraj (27 listopada) wyekspediowano z Gdyni pierwszą z dwóch suwnic montowanych dla producenta i głównego kontraktującego z Hiszpanii. Wielkogabarytowy ładunek trafi do portu Djen Djen w Algierii. Trwa końcowa faza montażu i wyposażenia drugiej, która ma być gotowa na początku przyszłego roku.  

Suwnica o masie 1293 ton przeznaczona do rozładunku ładunków masowych ze statków opuściła gdyński port ok. godz. 10:30 na pokładzie statku Fairmaster (zbud. w 2015 r. w Chorwacji, nośność 12 989 t, wyporność 24 620 t, tonaż pojemnościowy brutto 18 099, długość całkowita 152,60 m, szerokość konstrukcyjna 27,43 m, zanurzenie 8,65 m, dwa żurawie o unosie po 1500 ton), należącego do holenderskiego armatora Jumbo Maritime (Kahn Scheepvaart BV).

Opiekę agencyjną nad statkiem sprawowała Okmarit sp. z o.o. Firmami zaangażowanymi w transport i zabezpieczenie konstrukcji dźwigu na pokładzie statku były Fagioli i Trend Projekt. Przy załadunku i mocowaniu ładunku byli obecni także przedstawiciele głównego kontraktującego suwnicy - Duro Felguera Mining and Handling z Hiszpanii (DF).

Vistal informował o zdobyciu zamówienia na wykonanie i montaż dwóch chwytakowych rozładunkowych suwnic portowych (typu grab unloader) w lipcu 2016 roku. Umowa o wartości 50,9 mln zł obejmowała produkcję dźwigów portowych, kompletny montaż, testy ruchowe oraz dostawę do Algierii.
Grupa Vistal, w ramach kontraktu podpisanego z hiszpańskim kontrahentem, miała zbudować dwa dźwigi o wadze ok. 1300 ton każdy i udźwigu po 52 tony. Zakończeniem prac miała być dostawa i instalacja dźwigów na docelowym torowisku w porcie Djen Djen w Algierii, za pomocą dźwigów okrętowych.

Pod koniec kwietnia 2016 roku DF ujawniła, że jej oddział Mining & Handling zdobył zamówienie, o wartości 109 mln USD, z Algierii. Dotyczy ono dostawy i instalacji wyposażenia do przeładunku i transportu ładunków masowych w nowym kompleksie stalowniczym w Bellara (w północno-wschodniej części Algierii) na zamówienie Algerie Qatar Steel (AQS) - lidera konsorcjum budującego kompleks stalowniczy. Udziałowcami AQS są: firma Sider oraz Qatar International - joint venture Qatar Steel i Qatar Mining.

Projekt kompleksu zakłada docelowo produkcję do dwóch milionów ton wyrobów stalowych rocznie.

Duro Felguera (DF) dostarczy zakontraktowane urządzenia i systemy pod klucz, oczywiście włącznie z rozruchem na miejscu.
Szacowany budżet na dostawy z DF to 109,4 mln USD. Składać się będą one z dwóch części. Jednej obejmującej wyposażenie terminalu w porcie Djen Djen, zdolne do przyjmowania w ciągu roku ok. 3,5 mln ton granulowanego koncentratu rudy żelaza (iron ore pellets) i drugiej, którą będzie stanowiło składowisko koncentratu rudy żelaza wraz z wyposażeniem przy instalacjach bezpośredniej redukcji rudy żelaza (direct reduction plant - DRI) w nowym kompleksie stalowniczym Bellara.

Na wyposażenie z DF składać się będą suwnice do rozładunku statków (dźwigi STS lub inaczej - grab unloaders), które zakontraktowano początkowo w Vistalu (o wartości ok. 12,8 mln USD, co stanowi w przybliżeniu 11 % wartości kontraktu DF), a także przenośniki taśmowe, zwałowarko-ładowarki, stacje załadunku i rozładunku pociągów i urządzenia pomocnicze do obsługi wspomnianych urządzeń i systemów funkcjonalnych.

Gdy Vistal zaczął przeżywać problemy finansowe, przerwano montaż suwnic odbywający się na nabrzeżu Węgierskim w Gdyni.
We wrześniu 2017 roku zostało zgłoszone roszczenie Duro Felguera wobec Vistal Gdynia, o zapłatę 6,47 mln euro w związku z naruszeniem postanowień umowy. Umowa dotyczyła wykonania i montażu dwóch ship unloaderów (suwnic nabrzeżowych do rozładunku ładunków masowych ze statków) o wartości 50,9 mln zł.

W marcu tego roku Vistal porozumiał się z Duro Felguera ws. umowy z 2016 r. dotyczącej dwóch urządzeń do rozładunku statków, z których pierwsze zostało właśnie wyekspediowane. Vistal Gdynia w restrukturyzacji zawarł porozumienie z Duro Felguera, dotyczące rozliczenia umowy na wykonanie i montaż dźwigów, podała spółka.

"Przedmiotem porozumienia było m.in. ustalenie wynagrodzenia za nierozliczone prace wykonane przez spółkę Vistal, które wyniesie 2 950 000 euro, które to po spełnieniu warunków określonych w porozumieniu zostanie zwiększone do kwoty 3 800 000 euro" oraz "wzajemne zrzeczenie się roszczeń zależne od warunku polegającego na wykonaniu przez strony postanowień porozumienia. Kryterium uznania porozumienia za znaczące stanowi 10% kapitałów własnych spółki" - podano w komunikacie Vistalu.

Czytaj także: Budowę wielkich suwnic nabrzeżowych dla Algierii za Vistal dokończy firma z Wielkopolskiego   

Jak informował wcześniej PortalMorski.pl - dokończenie montażu suwnic, nie doprowadzonego do finału przez Vistal, hiszpański projektant i główny kontraktujący powierzył spółce Fugo Sp. z o.o. z Konina, należącej do grupy Famur Famak.

Fugo odpowiedzialne było za produkcję i montaż konstrukcji stalowych oraz przygotowanie do transportu morskiego, w tym montaż głównych elementów urządzenia (główny wysięgnik stały, uchylny wysięgnik frontowy, portal, maszynownia, itp.) oraz mniejszych konstrukcji - np. służących komunikacji i innym funkcjom (podestów, schodów, windy, pomieszczenia operatorskiego dla obsługi), a także montaż elektryczny (napędy, przenośniki, wózki), hydrauliczny czy systemy chłodzenia wraz z systemami przeciwpożarowymi.

Uaktualnienie:

Fairmaster po wyładunku ciężkiego obiektu opuścił algierski port 13 grudnia br. Zobacz, jak wyglądał wyładunek ship unloader'a w Djen Djen (drugi, ostatni, materiał video poniżej). 

PBS

Fot.: PortalMorski.pl

 

1 1 1 1
-12 SENSACJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oddano ze stoczni lotniskowiec atomowy.......................
13 lipiec 2020 : 17:13 wacwac | Zgłoś
+6 Nie lekceważ holowników
Wszystko rozumiem, ale nie sztuka zamawiać duże okręty, które potem buduje się przez 18 lat (ale to akurat nie ta stocznia). Lepiej budować małe jednostki, zamiast nic. Holenderski Damen właśnie na takich małych jednostkach zbudował swoją potęgę.
14 lipiec 2020 : 07:56 Marin | Zgłoś
+15 Informacja, nie sensacja
MON zamówiło holowniki i stocznia realizuje to zamówienie, czyli buduje i przekazuje. Niby nie takiego a jednak... trochę to wkurzające dla niektórych
13 lipiec 2020 : 19:37 Maser | Zgłoś
+14 Mieszko i Kormorany
Fajnie, że nowe holowniki płyną do Marynarki, ale na tym filmiku przez moment widać, że na wodzie stoi niszczyciel 602 ORP Albatros, a z hali na płytę wytoczyli 603 (ORP Mewa), który ma chyba kończony kadłub i będzie wodowany? 602 pewnie w tym roku pójdzie w próby. Szkoda, że w tej stoczni MON nie zamawia większych jednostek dla naszej MW.
13 lipiec 2020 : 22:11 Navy | Zgłoś
+3 dzie jest puma
za moment bedzie ich wiecej niz statkow floty "właściwej" :D ... no dobra a tak na serio - co z pumą?? bo nie doczytałem .. :D
14 lipiec 2020 : 06:02 a | Zgłoś
+6 Holowniki
Dobrze ,że marynarka wojenna dostaje okręty pomocnicze. Szkoda, że nigdzie nie buduje się okrętów bojowych. Jeżeli nic się nie dzieje w stoczni wojennej w Gdyni to może państwo powinno zlecić budowę do holdingu gdańskiej remontówki, przecież tutaj jest też dawna Stocznia Północna im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w której były budowane dziesiątki okrętów wojennych w tym np jeden dla polskiej marynarki wojennej ORP Kaszub. A okręty podwodne to należy kupić w stoczniach zagranicznych, tam gdzie są wieloletnie doświadczenia w budowaniu takich jednostek.
14 lipiec 2020 : 07:45 Baldar | Zgłoś
+2 Bardzo słusznie
Też myślę, że MON powinno zlecić budowę okrętów bojowych tej stoczni. Ostatnio czytam w necie bardzo dziwne artykuły o tym, że np. Crist zrobił uprawnienia na okręty i też może budować (chociaż nigdy dotąd nie zbudował ani jednego). Niech każdy buduje to, co potrafi. Tym bardziej, że przy zamówieniu kilku dużych okrętów Holding na pewno dałby pracę wielu innym firmom, z PGZ również (tak jest przy Kormoranach). To moża bardzo prosto załatwić, ale obawiam się, że tak naprawdę MON nie chce budować nic dużego i politycy-nieudacznicy dążą do likwidacji MW.
16 lipiec 2020 : 09:29 builder | Zgłoś
-4 Mamy dość !
Powinno się zlikwidować Marynarkę Wojenną i pozostawić tylko Straż Graniczną i lotnictwo morskie. Bałtyk to jezioro. Śmigłowy samolot pasażerski leci do Finlandii 40 min. Trzeba pamiętać, że koszt 1 szt. Gawrona z SMW to 7 szt F35 lub 19 szt F16. Ja wiem, że wielu ludzi i cwaniaków z tego żyje, ale nie o to chyba w tym chodzi. Wiem też, że wszystkie stocznie wtedy upadną, bo to wytrych do kasy z budżetu. Statki Wojenne to nie dla nas. Czy nasi wojskowi mają jaja ?Raczej nie. Chocholi taniec będzie trwał dalej. Pamiętajmy, że 39 może się powtórzyć.
17 lipiec 2020 : 20:02 Obserwator | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7175 3.7927
EUR 4.2291 4.3145
CHF 4.4993 4.5901
GBP 4.9492 5.0492