Inne

Dzięki inicjatywie Fundacji WWF Polska, korzystając z funkcji Street View można odbyć wirtualny rejs Wisłą na Mapach Google. Wisła jako jedna z ostatnich wielkich rzek europejskich, zachowała jeszcze wiele cech naturalnej rzeki.

Dlatego zespół Fundacji WWF, za pomocą specjalnego urządzenia Google Trekker, zamontowanego na łodzi, sfotografował latem tego roku blisko 300 km Wisły na jej pięciu wyjątkowych odcinkach. Teraz nie ruszając się z domu każdy ma szansę odkryć piękno Królowej Polskich Rzek - wystarczy wejść na stronę rejswisla.wwf.pl.

Umożliwienie wirtualnego rejsu Wisłą z każdego miejsca na świecie za pomocą technologii Google Street View jest zwieńczeniem Roku Rzeki Wisły 2017 i kolejnej edycji największej, ekologicznej akcji na świecie Godzina dla Ziemi WWF, która w tym roku w Polsce poświęcona była właśnie Królowej Polskich Rzek.

Technologia dla przyrody

Google Street View to bardzo popularna wśród internautów na całym świecie dodatkowa funkcja Map Google, która dzięki panoramicznym zdjęciom pozwala na wirtualne zwiedzanie ulic miast oraz najpiękniejszych i najciekawszych zakątków globu. Technologia Street View, do tej pory kojarzona z samochodem przemieszczającym się po mieście, została dzięki wypożyczonemu przez Google Trekkerowi, czyli najmniejszemu z systemów fotograficznych Street View, przeniesiona na tradycyjną drewnianą łódź. Trekker to głowica, składająca się z kilkunastu aparatów robiących jednocześnie zdjęcia sferyczne, zamieszczona na statywie w formie plecaka. A wszystko po to, aby pokazać zarówno najpiękniejsze fragmenty Wisły z piaszczystymi łachami w korycie, naturalną roślinnością i nadwiślańskimi plażami, ale również odcinki silnie przekształcone przez człowieka.

Królowa Polskich Rzek

Fundacja WWF Polska przez 15 letnich dni pływała po Wiśle fotografując jej najpiękniejsze obszary przy pomocy urządzenia Google Trekker zamontowanego na tradycyjnych, płaskodennych łodziach. Dni spędzone na Wiśle zaowocowały sfotografowanymi blisko 300 km rzeki w 3 krainach wiślanych, na jej 5 wyjątkowych odcinkach.

„Koryto rzeki Wisły obejmuje łącznie ponad 50 obszarów chronionych! W tym aż 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów i 5 parków krajobrazowych. Na tej rzece zachowały się również liczne piaszczyste wyspy będące największym w Polsce miejscem lęgów ptaków. Niemal wszystkie inne wielkie rzeki europejskie utraciły takie wyspy właśnie wskutek regulacji” – mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

Zobaczmy Wisłę póki jeszcze można!

Projekt Street View na Wiśle ma umożliwić podziwianie pięknych wiślanych krajobrazów każdemu, nawet z najodleglejszych miejsc na świecie. Na zdjęciach z perspektywy łodzi zobaczymy Wisłę w jej obecnej postaci, odcinki rzeki, które zostały już zmienione przez człowieka, ale również te, które jeszcze mamy szansę ochronić i zachować. Rozpoczynając od źródeł oglądać możemy ujęcia z Górnej Wisły: Opactwo w Tyńcu i Krakowski Wawel, malownicze zdjęcia ze Środkowej Wisły z rejonu Solca nad Wisłą z obszarami Natura 2000: Małopolski Przełom Wisły oraz Przełom Wisły w Małopolsce. Dalej odcinek obejmujący obszary Natura 2000 - Ostoja Kozienicka i Dolina Środkowej Wisły, Rezerwaty przyrody Wyspy Świderskie i Zawadowskie, Warszawską Poniatówkę, gdzie projektowi towarzyszył ambasador Fundacji WWF Polska - Marcin Dorociński oraz Rezerwat Przyrody Ławice Kiełpińskie. Wreszcie na Dolnej Wiśle pięknie zachowane skarpy z gniazdami jaskółek brzegówek oraz rejon Siarzewa, który jest dziś szczególnie zagrożony budową kolejnej zapory. Pomiędzy miejscowościami Nieszawa a Siarzewo od lat planowana jest bowiem budowa kolejnego stopnia wodnego na Wiśle. Pomimo istniejącej od lat 60-tych tamy we Włocławku, która doprowadziła do degradacji środowiska, w tym wyginięcia wielu gatunków ryb, wariant budowy zapory jest stale brany pod uwagę. Zagrożone pozostają obszary objęte ochroną Natura 2000 - Włocławska Dolina Wisły, Nieszawska Dolina Wisły oraz Dolina Dolnej Wisły.

Dzięki inicjatywie Fundacji WWF Polska, można odbyć wirtualny rejs Wisłą na Mapach Google - wystarczy wejść na stronę rejswisla.wwf.pl i wybrać odcinek, od którego chcemy rozpocząć podróż. Na tej samej stronie kierując się hasłem „pozostaw Wisłę bezpieczną i piękną" każdy dorosły Polak, który chce pomóc ocalić Wisłę może podpisać się pod petycją przeciwko jej dewastacji. Niech ta perspektywa podziwiania rzeki pomoże nam odpowiedzieć na pytanie jakiej Wisły chcemy dla kolejnych pokoleń, tej naturalnej, czy zmienionej poprzez planowane na Wiśle inwestycje, np. betonowe tamy.

rel (WWF Polska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter