Inne

Marynarka Wojenna uruchomiła portal internetowy związany z – przypadającymi w przyszłym roku – obchodami 100-lecia jej istnienia. Portal zawiera m.in. informacje o historii formacji i jej twórcach, opisy obecnego wyposażenia MW oraz program jubileuszowych imprez. 

Na historyczną część portalu https://100latmw.wp.mil.pl składają się informacje dotyczące dziejów polskiej floty na przestrzeni wieków, począwszy od wczesnego średniowiecza po dzień dzisiejszy. W dziale tym znaleźć można n.in. fotografie oraz życiorysy osób, które odegrały istotną rolę w historii MW, w tym – obok Józef Piłsudskiego, pierwszych dowódców MW komandora Bogumiła Nowotnego i wiceadmirała Kazimierza Porębskiego.

Twórcy portalu zamieścili w nim także opisy obecnych sił polskiej floty, z podziałem na okręty, lotnictwo morskie i jednostki działające na lądzie. „W kolejnych, sukcesywnie dodawanych, materiałach prezentowane będą historyczne okręty oraz ich dowódcy i załogi” – powiedział PAP rzecznik prasowy dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr ppor. Radosław Pioch.

"Chcemy też poszerzyć o kolejne fotografie, część dotyczącą historii Marynarki Wojennej. Może uda się nam także pozyskać archiwalne materiały filmowe, wówczas one także znajdą się na stronie" – powiedział PAP Pioch.

Na portalu znaleźć też można relacje z aktualnych zdarzeń istotnych dla Marynarki Wojennej oraz zapowiedzi nadchodzących wydarzeń, w tym tych wpisujących się w – rozpoczęte w listopadzie br. – obchody 100-lecia MW. „Umieszczony na stronie program obchodów będzie na bieżąco uaktualniany” - wyjaśnił Pioch.

Początki polskiej floty wojennej sięgają połowy XV wieku i polsko-krzyżackiej wojny trzynastoletniej, podczas której polska flota kaperska z sukcesami walczyła z okrętami Zakonu. Pierwszym oficjalnym organem władzy związanym z morskimi siłami zbrojnymi była powołana w 1568 roku Komisja Morska, którą utworzono po ogłoszonym w 1561 roku manifeście króla Zygmunta Augusta o zaciągu do floty kaperskiej. Rozwój polskiej floty wojennej załamał się wraz z rozpadem Rzeczypospolitej po rozbiorach.

28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Jej pierwsze jednostki powstały w Modlinie. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie marynarze z Batalionu Morskiego wspólnie z gen. Józefem Hallerem dokonali 10 lutego 1920 roku symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Bazą powstającej polskiej marynarki wojennej był Puck, w którym cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP "Pomorzanin". Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu, a marynarka wzbogaciła się o okręty wojenne, w tym niszczyciele i okręty podwodne. W czasie II wojny światowej część z nich brała udział w operacjach morskich u boku aliantów.

Po zakończeniu II wojny polska Marynarka Wojenna została na powrót utworzona 7 lipca 1945 roku. Do kraju powróciła część przedwojennej floty, budowano także nowe jednostki, z których część powstawała na bazie wyposażenia radzieckiego.

Po 1989 roku Marynarka Wojenna zacieśniła współpracę z flotami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - NATO w ramach Partnerstwa dla Pokoju oraz na mocy międzynarodowych porozumień, biorąc udział m.in. w operacji "Pustynna Burza". W kolejnych latach następowała przebudowa i unowocześnianie floty oraz infrastruktury, dostosowywanie systemu szkolenia i procedur do wymogów NATO, wspólne manewry i wymiana doświadczeń. Od 2002 roku polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO.

Obecnie flota polska dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami. Główne jej siły to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, pięć okrętów podwodnych, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu. (PAP)

Anna Kisicka aks/ bos/ PAP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9694 4.0496
EUR 4.3066 4.3936
CHF 4.5812 4.6738
GBP 5.1585 5.2627

Newsletter