Inne

Testy ekonomiczne wykonane przez inwestorów Baltic Pipe - czyli operatorów systemów przesyłowych z Polski i Danii - dały wynik pozytywny - poinformował w czwartek polski operator Gaz-System. Taki rezultat jest jednym z warunków zawarcia umów na przesył gazu.

Zgodnie z europejskimi regulacjami, po zgromadzeniu i ocenie ofert w ramach procedury Open Season 2017 oraz zatwierdzeniu ostatecznego przydziału przepustowości dla Baltic Pipe, inwestorzy czyli Gaz-System i Energinet.dk musieli przeprowadzić testy ekonomiczne czyli oceny rentowności. Obydwaj operatorzy uzyskali pozytywny wynik testu ekonomicznego, co oznacza że Umowy Przesyłowe w ramach Procedury Open Season 2017 powinny zostać zawarte najpóźniej do końca stycznia 2018 r. - poinformował Gaz-System.

Parametry do testów ekonomicznych musiały być zatwierdzone przez regulatorów z obydwu krajów - polski URE i duński DERA. Zgodnie z opublikowanymi przez regulatorów zatwierdzonymi parametrami, uwzględniono maksymalną przepustowość Baltic Pipe w kierunku z Danii do Polski na poziomie 9 mld m sześc. rocznie oraz zgłoszoną rezerwację na poziomie 7,5 mld m sześć.

Jak podkreślił Gaz-System, alokacja przepustowości w wyniku zakończonej w dniu 31 października 2017 r. 2. Fazy procedury Open Season 2017 potwierdziła uzasadnienie biznesowe dla wybudowania infrastruktury przesyłowej, pozwalającej na przesył gazu z Norwegii poprzez terytorium Danii do Polski oraz z Polski do Danii. Pod koniec października polskie PGNiG poinformowało, że złożyło "wiążącą ofertę na rezerwację przepustowości" w Baltic Pipe od 1 października 2022 r. do 30 września 2037 r. Wartość zobowiązania wynosi 8,1 mld zł.

Pozytywny wynik testu ekonomicznego pozwoli każdemu z operatorów na zawarcie 15-letnich umów przesyłowych z uczestnikami rynku, którym została przydzielona przepustowość. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, podpisanie umów powinno nastąpić najpóźniej do końca stycznia 2018 r.

Jak zaznaczył Gaz-System, obecnie obaj operatorzy kontynuują działania w celu umożliwienia pierwszych dostaw gazu od października 2022 r., pod warunkiem, że w 2018 r. zostanie podjęta pozytywna decyzja o realizacji inwestycji. Ostateczna decyzja inwestycyjna, która zostanie podjęta w 2018 r. zależy, m.in. od spełnienia warunków określonych w umowach przesyłowych - podkreślił polski operator.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach.

Projekt Baltic Pipe znalazł się na pierwszej liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), opracowanej przez Komisję Europejską w 2013 roku, oraz na kolejnej liście przyjętej przez Komisję Europejską z listopada 2015 r. Projekt ten wraz z rozbudową terminala LNG jest również na trzeciej liście PCI, którą w piątek opublikowała Komisja Europejska.

Baltic Pipe składa się z pięciu głównych elementów: gazociągu złożowego prowadzącego z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa istniejących zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu międzysystemowego biegnący z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

autor: Małgorzata Dragan, Wojciech Krzyczkowski

edytor: Dorota Skrobisz

wkr/ skr/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter