Inne

Zgodnie z ogólnoprzemysłowym i związanym w znacznej mierze z technikami wytwarzania charakterem targów Hannover Messe nie ma na nich wielu firm działających bezpośrednio na rynku budowy czy remontu statków albo żeglugowym. Dlatego bardzo niewiele jest takich firm i z Polski. Znalazł się wśród nich (ostatnio ze zmniejszoną obecnością na rynku morskim - niegdysiejszy potentat w produkcji silników okrętowych) H. Cegielski - Poznań.

Naszą uwagę przykuła propozycja na wskroś "morska", ale pochodząca od firmy działającej w Krakowie. Ten rodzaj napędu nie jest pozbawiony wad i zapewne nie znajdzie szerokiego zastosowania, ale na pewno jest ciekawy. Chodzi szczególnie o pojazdy podwodne, a właściwie otwarte (nie separujące "pasażera" od środowiska morskiego) indywidualne środki napędowe dla nurków oparte na opracowanym i opatentowanym przez start-up NOA rozwiązaniu napędu (pędnika) imitującego ruchy pozwalające się przemieszczać kałamarnicom.

Firma utrzymuje, że jako pierwsza w Polsce zajęła się komercjalizacją rozwiązań bionicznych (czyli naśladujących przyrodę) w dziedzinie transportu wodnego.

Co ciekawe, wśród "ogólnych" i biznesowych tytułów prasowych (także zagranicznych), które odnotowały polską innowację, znalazła się także publikacja o "NOA wave drive" w znanym na całym świecie periodyku fachowym projektantów statków i inżynierów - okrętowców - "The Naval Architect" wydawanym przez RINA (Royal Institution of Naval Architects).

Firma utrzymuje, że nowe, nieszkodliwe dla środowiska i wydajne hydrodynamicznie rozwiązanie napędu imitującego ruchy kałamarnicy, pozwala - jak to się wyrażono - "współistnieć z naszą planetą w znacznie lepszy i inteligentniejszy sposób".

Zdaniem NOA jej pędnik znacznie zwiększa (w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych) wytwarzany napór przy niskich prędkościach, co z kolei prowadzi do następujących zalet systemu:

- wysoki napór pędnika ("siła ciągu") oznacza dużą ładowność co ma kluczowe znaczenie w dronach podwodnych i napędach indywidualnych dla nurków (DPV - Diver Propulsion Vehicles).

- wysoka siła ciągu (napór pędnika) przy niskich obrotach silnika oznacza lepszą manewrowość pojazdu obciążonego ładunkiem,

- wysoka sprawność napędu zapewnia zwiększony zasięg działania, co jest priorytetem w wielu zastosowaniach,

- cicha praca napędu oznacza "bezpieczeństwo misji",

- brak elementów obrotowych w pędniku eliminuje szkodliwość dla środowiska naturalnego przez brak źródeł wycieku oleju smarnego, co może się zdarzyć np. w przypadku uszczelnień wału śrubowego.

Firma jest właścicielem międzynarodowych patentów na pędniki NOA, które zapewniają wysoką wydajność pozwalającą napędowi uzyskać ogromną przewagę na rosnącym rynku. Co ważne, pędniki NOA stworzone są z tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej, które są odpowiednie do stosowania w środowisku morskim.

Dzisiaj NOA skupia się na trzech komercyjnych zastosowaniach przełomowych technologii napędowych:

- NOASentinel - relatywnie tanie roje dronów podwodnych do zbierania danych,

- NOA Odyssey - wysoki udźwig indywidualnych napędów dla nurków i platform towarzyszących,

- NOACruiser - przyjazne środowisku i wygodne duże rowery wodne z napędem pedałowym,

Targi Hannover Messe, to jedna z największych i najważniejszych oraz najbardziej prestiżowych w świecie targowych imprez ogólnoprzemysłowych. Polska jest krajem partnerskim tegorocznej edycji targów. Bierze w nich udział ok. 200 przedsiębiorstw z Polski. Polskie stanowisko zajmuje około 1,2 tys. metrów kwadratowych. Na stoisku obecne są także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć specjalnych stref ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego. Targi potrwają do 28 kwietnia.

Nasze hasło na targi Hannover Messe 2017, to "Smart means Poland". Polska stara się pokazać nową twarz polskiej gospodarki i firmy, które aktywnie działają w obszarze Industry 4.0.

Hasłem Hannover Messe 2017 jest "Integrated Industry - Creating Value". Idea ta łączy w sobie różne tematy związane np. z  cyfryzacją produkcji (Industry 4.0) czy efektywnością energetyczną. W hasło to wpisują się działania polskiego rządu, wskazane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w szczególności dotyczące reindustrializacji i innowacyjności.

Polski potencjał rozwojowy w takich dziedzinach jak robotyka, informatyka przemysłowa, sterowanie, digitalizacja i  automatyzacja procesów przemysłowych jest coraz bardziej dostrzegany poza granicami naszego kraju. Aktywnie włączamy się w proces Industry 4.0., stąd hasło "Smart means Poland" - czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

W niedzielę 23 kwietnia br. odbyła się uroczysta gala inaugurująca targi Hannover Messe 2017, których krajem partnerskim jest Polska. W wydarzeniu uczestniczyli kanclerz Angela Merkel, premier Beata Szydło, wicepremierzy Mateusz Morawiecki i  Jarosław Gowin oraz przedstawiciele biznesu. Polska Agencja Inwestycji i Handlu przygotowała nowoczesne widowisko, w  którym wystąpili polscy artyści młodego pokolenia.

W poniedziałek premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły polskie stoisko na targach w Hanowerze. Chcemy się pochwalić tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, nowe - tym, co jest przyszłością - powiedziała premier Beata Szydło.

Szefowa polskiego rządu wyraziła zadowolenie, że polskie firmy mogą zaprezentować odwiedzającym targi w Hanowerze rodzimą, nowoczesną technologię. Chcemy, aby status Polski jako kraju rozwijającego był coraz wyższy - podkreśliła premier. Cieszę się, że poznamy dziś Polskę z zupełnie innej strony. Wielu z nas było już w Polsce, zna krajobrazy i miasta, ale Polski cyfrowej nie znamy tak dobrze - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Prezes Rady Ministrów zwróciła uwagę, że status Polski jako kraju partnerskiego tegorocznej edycji targów hanowerskich to wielkie wyróżnienie oraz świadectwo rosnącej siły polskiej gospodarki – jej konkurencyjności i innowacyjności.

W ocenie szefowej rządu uczestnictwo w największych na świecie targach przemysłowych ponad dwustu polskich firm to ważny impuls dla rozwoju współpracy gospodarczej z Republiką Federalną Niemiec.

Beata Szydło podkreśliła, że Polska, w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, stawia na inteligentną reindustrializację. 

PBS, AL, rel (Ministerstwo Rozwoju, NOA, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP)

ilustracje: NOA

0 świetny projekt na światowym poziomie
Bardzo ciekawy projekt !!! Kibicuję od wielu lat i obserwuję z uwagą jego rozwój. Mam nadzieję, że wielu ludzi dostrzeże w nim ogromny potencjał zarówno ekonomiczny jak i ekologiczny. Tylko takie połączenie ma dziś szansę rozwoju i ten napęd falowy właśnie spełnia obydwa warunki.
Nurkowanie w rezerwatach nareszcie będzie można wydłużyć :)
Podobno ta firma zaangażowała się również w jakis projekt badawczy Morza Bałtyckiego tworząc drony z napędem NOA DRIVE do badania źródeł słodkiej wody w naszym morzu. Źródła te niestety zabijają nasz Bałtyk.
Naprawdę Panowie trzymam za Was kciuki
27 kwiecień 2017 : 18:06 Anka | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter