383 tysiące mil morskich żeglugi, trzy tysiące dni na morzu w patrolach, dozorach oraz manewrach krajowych i międzynarodowych - to łączny bilans działań okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator w Marynarce Wojennej. W piątek, 17 lutego okręt obchodzi 42. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery.
W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się dzisiaj uroczysta zbiórka z okazji 42-lecia okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator. Pierwszy raz polską banderę wojenną na ORP Nawigator podniesiono 17 lutego 1975 roku. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę. Z tej okazji marynarze spotkali się dzisiaj podczas uroczystej zbiórki. W święcie okrętu uczestniczył dowódca Grupy Okrętów Rozpoznawczych kmdr por. Jarosław Skwiercz, byli dowódcy i członkowie załogi ORP Nawigator.
ORP Nawigator, to jeden z dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego projektu 863, jakimi dysponuje polska Marynarka Wojenna. Jednostka została wybudowana przez Stocznię Północną im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Położenie stępki miało miejsce 16 lipca 1973 roku, a wodowanie niespełna rok później, 14 marca 1974 roku. Z końcem listopada 1974 roku jednostka została przekazana Marynarce Wojennej. Pierwsze, uroczyste podniesienie bandery odbyło się w Porcie Wojennym Gdynia 17 lutego 1975 roku. Ta ponad 73-metrowa jednostka, o zanurzeniu niespełna czterech metrów, napędzana przez dwa wysokoprężne silniki Zgoda-Sulzet 6TD48 o mocy 1325 kW (1800 KM) każdy, może rozwinąć prędkość 17 węzłów.
ORP Nawigator jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania radioelektronicznego w obszarze działań polskiej Marynarki Wojennej. To jednostka o nieograniczonej dzielności morskiej i długiej autonomiczności. Może operować praktycznie na wszystkich akwenach świata. Okręt wchodzi w skład systemu rozpoznania Sił Zbrojnych RP. Jednostką dowodzi kmdr ppor. Radosław Wąs.
rel (3. Flotylla Okrętów)