Laboratorium Konstrukcji Oceanotechnicznych otrzymało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w dziedzinie badań mechanicznych i metalograficznych materiałów hutniczych i złączy spawanych. Jednostka wykonuje badania i ekspertyzy głównie na rzecz przemysłu stoczniowego.
Zakres przyznanej właśnie akredytacji obejmuje m.in.: próby rozciągania materiałów, wyznaczanie pracy łamania sposobem Charpy’ego (sprawdzanie odporności materiału na pękanie), badania twardości, próby gięcia i łamania, a także badania mikro- i makroskopowe. Badania te są najczęściej wykonywane w ramach kwalifikowania technologii spawania nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych wykorzystywanych w tzw. odpowiedzialnych konstrukcjach. Mowa m.in. o wielkogabarytowych zbiornikach do przewozu LNG, pracujących w ekstremalnie niskich temperaturach.
- Nasze laboratorium wykonuje szereg zadań, których nie obejmuje akredytacja PCA. Specjalizujemy się w badaniach zmęczeniowych znormalizowanych (np. próby CTOD) i nietypowych oraz w badaniach całych węzłów konstrukcyjnych. W przyszłości planujemy rozszerzyć zakres akredytacji o wspominane aspekty - mówi Jakub Kowalski, kierownik Laboratorium Konstrukcji Oceanotechnicznych.
Laboratorium Konstrukcji Oceanotechnicznych jest trzecią pracownią z akredytacją PCA na Politechnice Gdańskiej. Wcześniej certyfikaty uzyskały dwa laboratoria na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Laboratorium Akustyki Fonicznej oraz Laboratorium Badawcze Hydroakustyki.
rel (Politechnika Gdańska)