W czwartek, 7 maja br. odbyła się konferencja polskich i niemieckich członkiń Women's International Shipping & Trading Association (WISTA). Konferencji przewodniczyła prezes WISTA Poland - Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk.
Spotkanie miało miejsce w Kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku, do którego zaprosiła prezes ZMPG Dorota Raben. Wśród gości, oprócz przedstawicielek z Niemiec, byli również: Anna Wypych-Namiotko - przedstawiciel Polski w IMO i Ambasador Wista International, Julian Skelnik - dyrektor ds. kontaktów zagranicznych i Public Relations Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz przewodniczący Baltic Ports Organization (BPO), Bożena Szałaj - dyrektor HR w DCT Gdańsk, a także gość honorowy Cornelia Pieper - Konsul Generalny Niemiec w Gdańsku.
Konferencję zainaugurowała prezes Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk, opowiadając o historii organizacji i jej zamyśle programowym. Było też krótko o niezobowiązujących planach na przyszłość, które zdradziła nam w krótkiej rozmowie.
- W planach mamy zorganizowanie konferencji z udziałem członkiń wszystkich krajów nadbałtyckich, czyli około 100 osób - powiedziała Wanda Dobrowolska. - Natomiast moim największym marzeniem jest stworzenie światowej konferencji, na której znalazłoby się około 250 osób tworzących i wspierających organizację, jednak na to potrzebne są odpowiednie środki - dodaje.
Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk stwierdziła również, że aby taka konferencja była dobrze dopracowana zarówno merytorycznie jak i organizacyjnie, a przy tym imponująca i naprawdę ciekawa, potrzeba kilku lat.
Stowarzyszenie w Polsce aktualnie czynnie wspiera ponad 20 członkiń, ale liczba ta stale się powiększa.
- Cieszymy się, że ze skromnej 15-osobowej grupy kobiet [według polskiego prawa jest to minimalna liczba pozwalająca zarejestrować stowarzyszenie - red.] powstaje coraz silniejsza organizacja - powiedziała prezes WISTA Poland.
Jak dodaje, nie jest to organizacja feministyczna, jak wielu mogłoby się wydawać, ale ściśle związana z kobietami pracującymi w branży morskiej.
Czytaj też: Czas kobiet w gospodarce morskiej
Co czeka WISTA International w najbliższej przyszłości?
- W tym roku, w październiku, mamy dużą konferencję w Istambule, na którą na pewno pojedzie nasza delegacja z Polski - powiedziała Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk. Aktualnie, szczegółowy program konferencji nie jest znany. Wiadomo jednak, że kolejnym będzie towarzyszył temat przewodni jak i plany na przyszłość, które pomogą odbiec od dotychczasowego szkoleniowo-poznawczego charakteru konferencji. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej stowarzyszenia, Turcja zrobiła wielki krok naprzód, jeśli chodzi o budowanie świadomości kobiet, czego dowodem jest wzrastająca liczba wstępujących do organizacji młodych uczestniczek.
W dalszej części czwartkowego spotkania wystąpiła Anna Wypych-Namiotko. Podczas prezentacji skupiła się na edukacji kobiet w zawodach morskich, przybliżyła najważniejsze postacie kobiece w IMO, a także nawiązała do zeszłorocznej wizyty Koji Sekimizu - sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), która dokładnie miała miejsce 26-30 września ubiegłego roku. Była to jego pierwsza wizyta w Gdańsku.
Wkrótce na łamach Portalu Morskiego opublikujemy rozmowę z Anną Wypych-Namiotko.
Mimo znacznej przewagi pań, w spotkaniu wzięli udział także panowie, a wśród nich Julian Skelnik, dyrektor ds. kontaktów zagranicznych i Public Relations Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz przewodniczący Baltic Ports Organization (BPO). Przedstawił on strategię Portu Gdańsk, jak i dotychczasowe osiągnięcia, które w tym roku są jeszcze znaczniejsze.
Czytaj też: Julian Skelnik o sytuacji portów polskich i działaniach BPO
Po nim wystąpiła Bożena Szałaj, dyrektor ds. zasobów ludzkich i komunikacji DCT Gdańsk SA, która opowiedziała o rozwoju tego głębokowodnego terminalu kontenerowego. W 2013 roku przeładowano w nim ponad 1 150 tys. TEU, co zapewniło mu pozycję największego pod względem przeładunków terminalu kontenerowego na Bałtyku (dane za rok 2014 mówią o przeładunkach ponad 1 188 tys. TEU, dzięki którym DCT drugi rok z rzędu utrzymał pozycję lidera - dop red.).
Gościem honorowym konferencji była Cornelia Pieper - konsul generalna Niemiec w Gdańsku. Podczas bardzo krótkiego wystąpienia podkreśliła, że działamy w czasach, gdy interesy Polski i Niemiec są wspólne i dlatego bardzo istotne jest działanie zespołowe. Odwołała się również do aktualnego wydarzenia, jakim były obchody związane z zakończeniem II Wojny Światowej oraz niedalekiej 35. rocznicy Sierpnia’80 - wydarzenia, bez którego, jak powiedziała konsul, wielu obywateli niemieckich nie miałoby odwagi podjął decyzji istotnych dla swojego państwa, które skutkowały upadkiem Muru Berlińskiego.
Konferencja członkiń WISTA Poland i WISTA Germany była atrakcyjna zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Dodatkowymi atrakcjami podczas spotkania były widoki z wieży Kapitanatu Portu Północnego w Gdańsku, zwiedzanie terminalu DCT, jak i rejs po porcie galeonem Lew, z którego uczestnicy konferencji mogli zobaczyć cały port wewnętrzny w Gdańsku, a także z akwenów wewnętrznych, stocznię Gdańską Stocznię Remontowa SA.
Tekst i fot.: Agnieszka Latarska