Od 01.01.2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską, a Singapurem, które radykalnie zmieniły sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących na statkach eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez armatorów singapurskich.
W poniższym artykule zostaną opisane przepisy podatkowe, które obowiązują w 2015 w ww. modelu zatrudnienia oraz dotychczasowa praktyka Urzędów Skarbowych w zakresie wydawania decyzji ograniczających pobór zaliczek w odniesieniu do dochodów singapurskich uzyskiwanych przez polskich marynarzy.
Co zmieniło się od 2015 roku dla polskich marynarzy zatrudnionych u singapurskich armatorów?
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Singapurem stanowi, że wynagrodzenie uzyskiwane z pracy najemnej na pokładzie statku eksploatowanego w komunikacji międzynarodowej przez przedsiębiorstwo umawiającego się państwa podlega opodatkowaniu tylko w tym państwie. Jednakże jeżeli takie wynagrodzenie jest uzyskiwane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w drugim umawiającym się państwie, wówczas może ono także być opodatkowane w drugim państwie.
Natomiast w myśl art. 22 ust 1a jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Singapurze, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Singapurze. Jednakże, takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód lub zyski uzyskane w Singapurze. Korzystna dla marynarzy metoda zwolnienia została zastąpiona znacznie mniej korzystną metodą proporcjonalnego odliczenia.
Zaliczki
Powyższe rodzi obowiązek obliczania oraz wpłacania do Urzędu Skarbowego właściwego przez miejsce zamieszkania podatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczany od wynagrodzenia uzyskanego przez marynarza po najniższej stawce (tj. 18%) po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, należnych diet, składek na ZUS, płatnych do 20 każdego kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym podatnik otrzymał dochód, chyba że marynarz skorzysta z możliwości złożenia wniosku o ograniczenie poboru zaliczek i uzyska w tym zakresie pozytywną decyzję ograniczającą pobór zaliczek w danym roku podatkowym do zera.
Ulga abolicyjna
W odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w roku 2015 przez polskich marynarzy z tytułu pracy najemnej na statkach zarządzanych przez singapurskich armatorów znajdzie zastosowanie art. 27g ustawy o PIT przewidujący ulgę abolicyjną co umożliwi obniżenie podatku o kwotę będącą różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.
Finalnie marynarz nie zapłaci podatku ani w Polsce ani w Singapurze o ile marynarz nie osiągnie innego dochodu w tym samym roku podatkowym (np. z tytułu emerytury lub umowy o pracę).
Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek
Na mocy art. 22 par. 2a Ordynacji podatkowej istnieje możliwość złożenia wniosku o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wniosek ten pozwala marynarzom na nieopłacanie zaliczek na poczet PIT, a jedynie zobowiązuje ich do prawidłowego rozliczenia zeznania podatkowego za dany rok tj. w przypadku Singapuru za rok 2015 roku do 30 kwietnia 2016 roku. Sytuacja podatkowa polskich marynarzy zatrudnionych na statkach eksploatowanych przez podmioty z Singapuru od 01.01.2015 r. jest analogiczna do sytuacji polskich marynarzy zatrudnionych u norweskich armatorów w roku 2014 (statki NIS, inne zagraniczne bandery).
Marynarz, który przebywał na lądzie na początku roku podatkowym 2015 i uzyskał dochody od armatora singapurskiego powinien złożyć omawiany wniosek do 20-stego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochody te zostały uzyskane.
W sytuacji, gdy marynarz przebywał zagranicą i uzyskał dochody od singapurskiego armatora od początku roku 2015, wniosek ten powinien złożyć do 20-stego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócił do Polski. W przypadku, gdy marynarz nie zdążyła złożyć ww. wniosku o ograniczenie poboru zaliczek ma możliwość go złożyć wnioskując o późniejsze okresy i opłacić zaliczkę na poczet PIT za miesiąc, który nie został objęty wnioskiem o ograniczenie poboru zaliczek.
Należy pamiętać, iż od daty złożenia ww. wniosku zawiesza się obowiązek opłacania zaliczek na poczet PIT, do czasu rozpatrzenia sprawy przez US i uzyskania prawomocnej decyzji w tym zakresie.
Pozytywne decyzje wydane przez Urzędy Skarbowe
Kancelaria dotychczas otrzymała pozytywne decyzje w zakresie ograniczenia poboru zaliczek na poczet PIT w odniesieniu do dochodów, które polski marynarz uzyska w roku podatkowym 2015 z tytułu pracy najemnej na statku eksploatowanym przez przedsiębiorstwo singapurskie m.in. z następujących Urzędów Skarbowych: I US Szczecin, III US Szczecin, II US w Gdyni, US w Świnoujściu, US w Aleksandrowie Kujawskim, US w Opatowie, US w Nowym Targu, US w Słupsku, US w Kamieniu Pomorskim, US w Piszu, US w Łasku, US Kraków Krowodrza, US w Kętrzynie, II US w Gdańsku.
Podsumowanie
Reasumując, w przypadku wykonywania przez polskiego marynarza pracy najemnej na statkach eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem w Singapurze od 01.01.2015 roku, będzie on zobowiązany zgłosić te dochody w polskim urzędzie skarbowym. Jednocześnie, na podstawie art. 27g ustawy o PIT marynarz ma prawo skorzystać z ulgi abolicyjnej. Skorzystanie z ulgi abolicyjnej jest możliwe dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36), dlatego też polski marynarz może albo opłacać przez cały rok 2015 zaliczki albo złożyć wniosek o ograniczenie poboru zaliczek na PIT. Dochody te powinny być rozliczone do 30 kwietnia 2016 roku. Na dzień dzisiejszy Kancelaria nie otrzymała żadnej negatywnej decyzji dotyczącej Singapuru w 2015 roku, ale znaczna część Urzędów Skarbowych w Polsce nie zajęły jeszcze w tym zakresie stanowiska.
http://www.kancelaria-gdynia.eu
www.facebook.com/Legal.Marine.Mateusz.Romowicz
Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Radcy Prawnego Legal Consulting - Mateusz Romowicz.