Trzy foki szare wypuszczono do Bałtyku w Słowińskim Parku Narodowym. Wśród foczej trójki jest Łebek - foczy samiec, którego pomógł uratować Błękitny Patrol WWF.
Znaleziona w kwietniu br. przez patrol foka była jeszcze bardzo młoda, o czym świadczyło lanugo (białe futro), którym szczenię pokryte jest w pierwszych dniach życia. W momencie pojawienia się Błękitnego Patrolu WWF maluch znajdował się na lądzie, aż 50 metrów od linii brzegowej. W pobliżu nie było samicy foki, dlatego eksperci ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego podjęli decyzję o przewiezieniu foki do Helu.
Po kilku tygodniach spędzonych pod opieką specjalistów, dziś wróciła do morza. Od nazwy miejscowości Łeba, w pobliżu, której została znaleziona, otrzymała imię Łebek.
- Pozostałe dwie foki urodziły się w helskim fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. - Mają na imię Maszop i Maszoperia. Dzięki specjalnym nadajnikom zakupionym w ramach projektu prowadzonego przez WWF Polska i Stację Morską w Helu, wędrówki Łebka, Maszopa i Maszoperii każdy będzie mógł śledzić na stronie wedrowkifok.wwf.pl. Jednak przede wszystkim zebrane w ten sposób dane stanowić będą cenny materiał naukowy, dotyczący kierunków ich wędrówek i miejsc, gdzie najchętniej przebywają.
Foki urodzone w Stacji Morskiej IOUG przechodzą specjalny trening pod kierunkiem opiekunów z fokarium. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mogą rozpocząć samodzielne życie w naturze.
WWF Polska przypomina, że każdą obserwację fok należy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej IO UG w Helu, telefon 601 889 940. Pod żadnym pozorem nie należy do foki podchodzić. Zostawmy ją w spokoju i obserwujmy z daleka.
WWF/ Fot. Archiwum WWF
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.