Bezpieczeństwo

Marynarka wojenna Sri Lanki poinformowała w piątek, że podjęła z morza 102 uchodźców birmańskich, prawdopodobnie należących do mniejszości muzułmańskiej Rohingya. Ponad połowa z nich to kobiety i dzieci.

W czwartek zauważono kuter pełen ludzi, który dryfował u północnych wybrzeży Sri Lanki. Lankijskie władze poinformowały, że łódź doprowadzono do bazy marynarki wojennej, a uchodźcom udzielono niezbędnej pomocy, również medycznej. Przypuszcza się, że pasażerowie tonącego kutra, wśród nich 25 dzieci i 30 kobiet, to muzułmanie ze społeczności Rohingja, którą od kilku lat birmańskie władze poddają prześladowaniom.

Szacuje się, że przed 2017 r., kiedy armia Birmy zaczęła ofensywę przeciw żyjącym w płn.-zach. części kraju wyznawcom islamu, w Birmie żyło ok. 1,4 mln wyznawców tej religii. Wywodzili się głównie z mniejszości Rohingya, których jeszcze w 1982 r. formalnie pozbawiono birmańskiego obywatelstwa. Tym samym stali się największą na świecie populacją bezpaństwowców.

W ostatnich latach ze zdominowanej przez wyznawców buddyzmu Birmy uciekły setki tysięcy miejscowych muzułmanów. Większość trafiła do sąsiedniego Bangladeszu, w którym dominuje islam. Ponad 900 tys. uchodźców Rohingya znalazło schronienie w największym na świecie obozie dla uchodźców w mieście Koks Badźar (ang. Cox's Bazar).

Około połowa żyjących tam to dzieci - przypomniała organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic. Przedstawiciele mniejszości Rohingjów uciekli też do innych muzułmańskich krajów regionu, jak Malezja, Pakistan, czy Indonezja, a także do Indii.

W 2021 r. władzę w Birmie w wyniku zamachu stanu przejęła armia, która kontynuuje politykę prześladowań wobec Rohingjów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter