Bezpieczeństwo

Militaryzacja Morza Czarnego i Azowskiego przez Rosję doprowadziła do kolejnej katastrofy ekologicznej - oświadczył ukraiński oddział Greenpeace. W niedzielę w cieśninie łączącej oba akweny doszło do katastrofy dwóch rosyjskich tankowców, przez co do wody zaczęło wyciekać kilka tysięcy ton mazutu.

W niedzielę doszło do katastrofy dwóch rosyjskich tankowców, które w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim przełamały się na pół. Do katastrofy doszło najprawdopodobniej wskutek sztormu. Oba tankowce - Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239 - to bardzo wysłużone statki, zbudowane pod koniec lat 60. i na początku lat 70. XX w. Jak dotąd władze rosyjskie poinformowały o śmierci jednego marynarza.

W konsekwencji do wód Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne i Azowskie, przedostaje się obecnie 4300 ton mazutu - ciężkiego oleju opałowego - i prawdopodobnie innych produktów naftowych - podała organizacja broniąca środowiska naturalnego.

Oba tankowce płynęły z ładunkiem przeznaczonym dla rosyjskiej floty.

Jakikolwiek wyciek ropy lub produktów naftowych do tych wód może mieć poważne konsekwencje. Plama (utworzona przez te substancje na powierzchni wody) będzie (...) się przemieszczać na północny wschód i będzie to niezwykle trudno powstrzymać przy obecnych warunkach pogodowych. Jeśli dotrze do brzegu, spowoduje zanieczyszczenie wybrzeża - wskazano.

Greenpeace podkreślił, że wpływ na środowisko będzie zależał od rodzaju wyciekającej ze statków substancji.

- Ciężkie produkty naftowe, takie jak mazut, mają zwykle bardzo zły wpływ (...) na faunę morską. Biorąc to pod uwagę, należy skupić się na próbie zminimalizowania dalszego wycieku (...) - powiedział przedstawiciel organizacji dr Paul Johnston.

Greenpeace przypomina, że w 2007 roku w Cieśninie Kerczeńskiej również doszło do katastrofy rosyjskiego tankowca, z którego wyciekło 1,2 tys. ton mazutu, a skutki były zauważalne nawet rok później.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0148 4.096
EUR 4.2234 4.3088
CHF 4.525 4.6164
GBP 5.1122 5.2154

Newsletter