Bezpieczeństwo

Nowy chiński okręt podwodny o napędzie atomowym zatonął w tym roku - poinformował w czwartek "Wall Street Journal", powołując się na urzędnika Departamentu Obrony USA. Może to być potencjalnym kłopotem dla Pekinu, który stara się zwiększyć swoje zdolności militarne - ocenia "WSJ".

Chiny, które już mają największą marynarkę wojenną na świecie z ponad 370 okrętami, rozpoczęły produkcję nowej generacji okrętów podwodnych o napędzie atomowym - podkreśla Reuters.

Pragnący zachować anonimowości urzędnik Pentagonu wyjaśnił, że pierwszy tego typu chiński okręt podwodny zatonął między majem a czerwcem. Nie jest jasne, co spowodowało zatonięcie, ani też, czy miał wówczas na pokładzie paliwo jądrowe.

- Oprócz oczywistych pytań dotyczących standardów szkoleniowych i jakości sprzętu, incydent ten rodzi pytania o wewnętrzną odpowiedzialność i nadzór nad chińskim przemysłem obronnym, który od dawna boryka się z problemem korupcji. Nie jest zaskakujące, że marynarka wojenna Chin próbuje ukryć zatonięcie – ocenił urzędnik.

Seria zdjęć satelitarnych globalnej sieci Planet Labs z czerwca wydaje się pokazywać dźwigi w stoczni Wuchang, gdzie okręt podwodny mógł być zacumowany.

Jak podawał magazyn The Maritime Executive, informacja o zatonięciu bazuje na interpretacji wielu zdjęć satelitarnych doków i nabrzeży w stoczni Wuchang. Na zdjęciach widać najpierw częściowo zanurzony okręt podwodny, a potem dużą operację ratowniczą - wokół okrętu na nabrzeżu pojawiło się wiele pływających dźwigów. Z kolei w sierpniu zdjęcia ukazują okręt podwodny z powrotem przy nabrzeżu.

Jak napisał jeden z użytkowników portalu X (powyżej): „uzyskując jeszcze nowszy obraz o wyższej rozdzielczości z 5 lipca, wydaje się, że cokolwiek się tam działo, już się skończyło, a okręt podwodny jest obecnie zacumowany przy innym pirsie, dalej na zachód. Nie jest jasne, czy to ten sam okręt, przeholowany dalej, czy też inny" (dod. red.)

Według Reutersa rzecznik ambasady Chin w Waszyngtonie oświadczył, że nie ma żadnych informacji do przekazania.

Zgodnie z raportem Pentagonu w 2022 roku, Chiny miały sześć okrętów podwodnych o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi na pokładzie, sześć uderzeniowych okrętów podwodnych napędzanych energią jądrową oraz 48 okrętów podwodnych napędzanych silnikami Diesla. Przewiduje się, że flota okrętów podwodnych Pekinu wzrośnie do 65 do 2025 roku i 80 do 2035 roku.

PAP, GL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7947 3.8713
EUR 4.2275 4.3129
CHF 4.4686 4.5588
GBP 5.0717 5.1741

Newsletter