Bezpieczeństwo

Po sześciu miesiącach Polacy zakończyli dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1, tzw. Tarczą Przeciwminową Europy. W poniedziałek dowództwo objął komandor porucznik Artur Krüger z niemieckiej Marynarki Wojennej.

W poniedziałek oficjalnie przekazano dowództwo Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Przejął je komandor porucznik Artur Krüger z niemieckiej Marynarki Wojennej, który wraz ze swoim sztabem będzie dowodził zespołem SNMCMG1 z pokładu FGS Donau.

Od 6 lipca ub.r. na czele pierwszej z grup przeciwminowych NATO stał komandor porucznik Piotr Bartosewicz, który wraz z międzynarodowym sztabem kierował działaniami okrętów tzw. Tarczy Przeciwminowej Europy. Do ich zadań należało m.in. zapewnienie bezpieczeństwa tras żeglugowych na Bałtyku, Morzu Północnym i wschodniej części Atlantyku oraz poszukiwanie, niszczenie i neutralizacja wszelkich pozostałości po II wojnie światowej.

Sześć miesięcy bardzo intensywnej pracy, braliśmy udział w trzech dużych ćwiczeniach: Sandy Coasts, Northern Coasts oraz Freezing Wings w Finlandii. Największym z tych trzech ćwiczeń był Northern Coasts - wzięło w nim udział 30 jednostek nawodnych, 15 z nich było w naszej podległości – podsumował komandor porucznik Piotr Bartosewicz.

W efekcie przeprowadzonych działań skutecznie zneutralizowano ok. 50 niebezpiecznych obiektów i sprawdzono obszar blisko 190 kilometrów kwadratowych morza.

To bardzo duże doświadczenie i nieocenione dla wszystkich uczestników misji. Część żołnierzy brało udział po raz kolejny w tego rodzaju przedsięwzięciu, ale dla większości był to pierwszy raz. Sześć miesięcy bez przerwy spędzonych na morzu to jest nieocenione doświadczenie – dodał Bartosewicz.

Przez ostatnie sześć miesięcy Polscy marynarze prowadzili działania z pokładu okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki. Pierwszy raz w historii do udziału w NATO-wskim zespole Marynarka Wojenna RP skierowała także trałowce projektu 207P - ORP Drużno i ORP Hańcza.

W różnych okresach, w składzie zespołu operowało łącznie 10 okrętów z 6 różnych krajów. W trakcie misji pod polskim dowództwem znalazły się okręty m.in. z Belgii, Francji, Niemiec i Kanady. Łącznie na pokładzie okrętu dowodzenia obsada PKW Czernicki pokonała blisko 12000 mil morskich operując w północnej i wschodniej części Atlantyku oraz na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim. 

Misz/ godl/

Fot.: 8 FOW

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter