Bezpieczeństwo

Amerykański niszczyciel zestrzelił w niedzielę trzy drony, eskortując statki handlowe na Morzu Czerwonym, będące celem ataków z Jemenu, podało w oświadczeniu Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (Centcom).

Po wcześniejszych doniesieniach o atakach na dwa statki handlowe, w kolejnym komunikacie, tym razem z Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych, pojawiła się informacja o trzecim statku handlowym, który był narażony na atak ze strony rebeliantów jemeńskich.

"Dzisiaj (niedziela - PAP) miały miejsce cztery ataki na trzy odrębne statki handlowe działające na wodach międzynarodowych południowego Morza Czerwonego" - podało Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych w oświadczeniu. "Niszczyciel typu Arleigh-Burke, USS Carney, odpowiedział na wezwania pomocy i zapewnił ją, zestrzeliwując trzy drony, które zmierzały w stronę okrętu wojennego." - głosi oświadczenie.

Armia nie przesądza przy tym, że był to celowy atak na amerykańską jednostkę.

Po wcześniejszych informacjach o atakach na dwa statki, w nowym komunikacie Centcom wymieniono, jako zaatakowany, jeszcze jeden statek - Sophie II pod banderą panamską i z marynarzami z ośmiu krajów na pokładzie.

W rzeczywistości chodzi jednak raczej o jednostkę AOM Sophie II (nr IMO 9881366; GT 43 496; nośność 81 816 t) - masowiec klasy wielkościowej kamsarmax (statek towarowy o nazwie Sophie II nie istnieje). Jest to statek japoński, należący do armatora Nissen Kaiun Co Ltd. Jego armatorem zarządzającym i operatorem jest Kyowa Kisen Co Ltd, również z Japonii, a za zarząd techniczny i załogowy statku odpowiada firma z Filipin - Cleanseas Shipmanagement Inc.
Statek ten opuścił 28 listopada br. Kanał Sueski zmierzając w kierunku południowym. 

Nie widać przy tym statku powiązań izraelskich. Teoretycznie mogą się takie pojawić w przypadku czarterowania go przez podmiot z Izraela.  

W komunikcacie Centcom dodano, że dotknięte atakami statki - Unity Explorer, Number 9 i Sophie II - mają powiązania w sumie z 14 krajami.

Wcześniej rzecznik rebeliantów Houthi poinformował, że bojownicy przeprowadzili w niedzielę atak rakietowy na jeden handlowy statek, a za pomocą drona zaatakowali drugi - Unity ExplorerNumber 9. Według niego były to jednostki izraelskie.

Rzecznik sił zbrojnych Izraela Daniel Hagari przekazał, że statki nie mają żadnych związków z Izraelem. Nie jest to jednak prawda, ponieważ przynajmniej w przypadku jednego z nich takie związki niewątpliwie istnieją (choć nie bezpośrednie w sensie własności - przynależności do firm zarejestrowanych w określonym kraju). Przynajmniej jeden z tych statków, masowiec Unity Explorer należy do firmy (brytyjskiej) kontrolowanej przez kapitał izraelski i kierowanej przez jej założyciela - izraelskiego przedsiębiorcę żeglugowego Danny-ego Ungara, syna Ramiego Ungara, o czym PortalMorski.pl informował już we wcześniejszym materiale.

Wspierana przez Iran szyicka milicja Huti, uczestnicząca od blisko dziesięciu lat w wojnie domowej w Jemenie, oświadczyła, że przeprowadziła atak rakietowy na jeden handlowy statek izraelski, a za pomocą drona zaatakowała drugi - podała w niedzielę agencja Reutera.

Huti zapowiedzieli, że w ramach solidarności z palestyńską terrorystyczną organizacją Hamas będą atakować statki pod banderą izraelską, a także należące do izraelskich firm lub przez nie eksploatowane.

Fot.: Wikimedia Commons 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter