Korea Płn. wystrzeliła w piątek dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego – ogłosiła armia Korei Płd. i rząd Japonii. Napięcia na Półwyspie Koreańskim podsyca groźba kolejnej próby jądrowej Pjongjangu.
Początkowo kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii informowało o wystrzeleniu przez Koreę Płn. jednego pocisku nieokreślonego rodzaju. W kolejnym komunikacie podano, że były to dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu – przekazała agencja Yonhap.
Wzmacniając czujność, nasze wojsko utrzymuje jednocześnie pełną gotowość w bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – napisano w komunikacie przesłanym do mediów.
O wystrzeleniu przez Koreę Płn. dwóch pocisków poinformowały również władze Japonii. Agencja Kyodo podała, powołując się źródło rządowe w Tokio, że w Japonii nie pojawiły się doniesienia o uszkodzeniach spowodowanych rakietami.
Była to 28. próba rakietowa Korei Północnej w tym roku i pierwsza od 14 października. Komentatorzy wiążą ją z dużymi wspólnymi manewrami lotniczymi USA i Korei Południowej, które mają się rozpocząć w poniedziałek. Ćwiczenia z udziałem ok. 240 samolotów wojskowych mają być odpowiedzią na narastające prowokacje Pjongjangu.
Napięcia nasilają się również w związku z obawami, że Korea Północna przeprowadzi wkrótce swoją pierwszą próbę broni jądrowej od 2017 roku. Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol ocenił niedawno, że Pjongjang „zakończył już przygotowania”, a rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby ostrzegł, że Korea Płn. „może przeprowadzić test nuklearny w dowolnym momencie”.
Pojawiły się również nowe informacje sugerujące wzmożenie programu międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM) Pjongjangu. Eksperci z amerykańskiego Centrum Studiów Międzynarodowych i Strategicznych (CSIS) ocenili na podstawie zdjęć satelitarnych, że Korea Płn. modernizuje używany w tym programie kosmodrom Sohae w Tongczang-ri. Z kolei portal NK News poinformował o rozbudowie instalacji w Kusong, z którego wystrzelono ICBM w 2017 roku - podała japońska stacja NHK.
Andrzej Borowiak