Bezpieczeństwo

Budowa okrętu Kormoran przebiega bez opóźnień i zgodnie z planem. Trwa wyposażanie i uzbrajanie okrętu, a także kompletowanie załogi - informuje 16 bm. portal Interia.pl.

Wg portalu Interia.pl okręt wojny minowej Kormoran to jedno z nielicznych przedsięwzięć MON, których realizacja przebiega zgodnie z założeniami. Okręt zwodowany 4 września br. w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku jest obecnie wyposażany, w tym także w uzbrojenie.

Czytaj także: Uroczysty chrzest i wodowanie okrętu ORP Kormoran

Wg cytowanej przez portal Interial.pl, wypowiedzi dla Polski Zbrojnej kmdr ppor. Michała Dziugana, dowódcy okrętu, ORP Kormoran czeka obecnie na odbiór techniczny armaty.

- Każdego dnia ktoś z załogi przyjeżdża do stoczni. Obserwujemy, w jaki sposób budowany jest okręt, a tym samym poznajemy rozkład kabli, urządzeń, specjalistycznej aparatury. To bardzo ważny element budowy, ponieważ okręt jest jednostką prototypową - mówi dowódca Kormorana.

Jak podaje Interia.pl, w pierwszej połowie września na okręcie zamontowano uzbrojenie. Na razie będzie to 23-milimetrowe działko ZU-23-2MR Wróbel II, które później zostanie wymienione na konstruowaną właśnie armatę kalibru 35 mm. MON zlecił zaprojektowanie nowego działa Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju, które rozpisało program rozwojowy, przyjmując ostatecznie propozycję konsorcjum złożonego z WAT, Zakładów Mechanicznych Tarnów, Bumar Elektronika i Akademii Marynarki Wojennej.

Dodatkowym elementem uzbrojenia mają być dwa wielkokalibrowe karabiny maszynowe WKM-Bm kal. 12,7 mm.

Do działań przeciwminowych przeznaczony będzie bezzałogowy pojazd podwodny firmy Saab Double Eagle. Jest on dostępny w 2 wersjach - Mk. II, o masie 360 kg, która może operować do  głębokości 500 m i Mk. III, o masie 500 kg, która może zanurzać się do głębokości 3000 metrów.

Czytaj także: Podwodny pojazd Saab Double Eagle na polskim niszczycielu min Kormoran II

Oprócz szwedzkich bezzałogowców na pokładzie okrętów znajdą się również norweskie Kongsberg Hugin, a także polskie "Morświn", które służą do do identyfikacji obiektów minopodobnych i niszczenia min morskich za pomocą zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych, a także jednorazowego użytku "Głuptaki".

Czytaj także: Niszczyciel min Kormoran dla MW RP dostanie Hugin'a

W maju 2016 roku Kormoran może rozpocząć próby morskie, a na jesieni tego samego roku powinien wejść do służby.

Niszczyciele min projektu 258, zgodnie z tradycją okrętów minowych, otrzymają nazwy ptaków morskich: OORP "Kormoran", "Albatros" i "Mewa". Docelowo mają one służyć w misjach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, w którym będą poszukiwać, rozpoznawać i niszczyć miny morskie. Mają również eskortować jednostki cywilne na kluczowych szlakach bałtyckich.

Redakcja

Fot.: Media4Sea/Piotr B. Stareńczak

Więcej:

Kormoran II - ekspresowa budowa niszczyciela min

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter