Porty, logistyka

W siedzibie PKP CARGO odbyły się rozmowy z delegacją chińskiej prowincji Xinjiang, ze stolicą w Urumqui. Efektem rozmów było podpisanie memorandum o współpracy w ramach projektu Suchy Międzynarodowy Port Urumqui i Kolejowy Szlak Polska-Chiny. To jeden z najważniejszych efektów wizyty delegacji z Państwa Środka.

W podpisanym dokumencie obie strony wyraziły zainteresowanie współpracą i zapewniły o strategicznym, aktywnym partnerstwie w realizacji tego projektu, którego celem jest poprawa usług logistycznych w obsłudze wymiany handlowej między Chinami i Polską. Strona chińska ma zapewnić m.in. wsparcie infrastrukturalne, którego przejawem będzie nadanie strategicznej roli suchemu portowi w Urumqui, znajdującemu się w prowincji Xinjiang, na Nowym Jedwabnym Szlaku. PKP CARGO zapewni m.in. realizację przewozów kolejowych w Europie.

Memorandum otwiera przed PKP CARGO nowe możliwości współpracy z chińskimi partnerami na Nowym Jedwabnym Szlaku. Duża w niej rola zlokalizowanego w pobliżu granicy z Kazachstanem suchego portu w Urumqui, który ma przejmować potoki ładunków ze znacznej części Chin przed nadaniem ich do Polski – powiedział prezes Zarządu PKP CARGO Maciej Libiszewski.

Wcześniej chińska delegacja zwiedziła Centrum Logistyczne PKP CARGO w Małaszewiczach i przeprowadziła rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Rozmowy z partnerami chińskimi to efekty czerwcowej wizyty prezydentów Chin i Polski w warszawskim terminalu Grupy PKP CARGO, gdzie symbolicznie uruchomiono linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Projekt Nowego Jedwabnego Szlaku był następnie uzgadniany w czasie kolejnych spotkań delegacji polskiego rządu i PKP CARGO ze stroną chińską. Wizyta delegacji z prowincji Xinjiang to kolejny etap konkretyzowania tych ustaleń w wymiarze infrastrukturalnym i handlowym.

rel (PKP CARGO)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0455 4.1273
EUR 4.2755 4.3619
CHF 4.5667 4.6589
GBP 5.11 5.2132

Newsletter