Bezpieczeństwo

ORP „Gen. T. Kościuszko” zakończył udział w międzynarodowych manewrach wojskowych pk. COLD RESPONSE 2016. W niedzielę, 13 marca o godz. 9 okręt wejdzie do macierzystego portu w Gdyni.

Cold Response to cykliczne, odbywające się pod auspicjami NATO i ONZ, międzynarodowe, zimowe ćwiczenia wojskowe prowadzone zarówno na lądzie, morzu i w powietrzu. Obowiązki państwa gospodarza pełniła Norwegia, a same ćwiczenia odbywały się w jej północnej części. Działania morskie prowadzone były równolegle z działaniami na lądzie i w powietrzu oraz mają na siebie bezpośredni wpływ. Scenariusz ćwiczenia przewidywał wkroczenie sił Sojuszu w rejon konfliktu wywołanego agresją jednego z państw i przywrócenie pokoju. Do zadań sił morskich należało także przywrócenie bezpieczeństwa na szlakach komunikacyjnych oraz zapewnienie ochrony żeglugi przed nasilającymi się atakami terrorystycznymi. Rejonem działań były wody wewnętrzne norweskich fiordów za kołem podbiegunowym.

W odbywających się po raz siódmy ćwiczeniach (poprzednie miały miejsce w 2006, 2007, 2009, 2010, 2012 i 2014) uczestniczyło będzie około 15 tysięcy żołnierzy z 14 państw. Dwanaście krajów należy do Sojuszu Północnoatlantyckiego (Belgia, Kanada, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Łotwa, Polska, Niemcy, Wielka Brytania, USA oraz Norwegia), a pozostałe dwa do sojuszu Partnerstwa dla Pokoju (Finlandia i Szwecja). 

Polska Marynarka Wojenna, po raz drugi w historii wzięła udział w manewrach z cyklu "Cold Response". Reprezentowana przez załogę fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko wraz z zaokrętowanym na jej pokładzie śmigłowcem ZOP SH-2G. To pierwszy w tym roku udział ORP Gen. T. Kościuszko oraz personelu klucza śmigłowców pokładowych w międzynarodowych manewrach wojskowych.

Główne zadanie komponentu morskiego polegało na zabezpieczeniu operacji desantu oraz wsparcia jego działań w trudnym pod względem warunków atmosferycznych rejonie. Dodatkowo polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec prowadziły działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych. 

rel (3.FO) 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter